Fındık Kalbe Faydalı

Fındık Kalbe Faydalı
Dr. Yıllarca süren araştırma sonucunda, fındık, fıstık türü kuruyemişin, aniden meydana gelen ve genellikle ölüme yol açan kalp krizi riskini yüzde 47 oranında azalttığı ortaya çıktı. ABDnin Boston kentindeki Brigham and Womens Hastanesi uzmanları, fındık, fıstık türü kuruyemişin sağlık açısından önemli olan doymamış yağ, magnezyum ve E vitamini içerdiğini hatırlattılar.

Haftada iki avuç veya daha fazla fındık, fıstık türü kuruyemiş tüketenlerde, ani kalp krizi sonucu ölüm riskinin azaldığı saptandı. Ayrıca kuruyemişin, koroner kalp hastalıkları sonucu ölüm riskini de yüzde 30 oranında düşürdüğü gözlendi. Christina Albert ve arkadaşları, 1982 yılında başlattıkları araştırmada, 21 bin erkek doktoru denek olarak kullandılar
Araştırmanın sadece kalp hastalıkları ve kalp krizi sonucu ölümler üzerinde yapıldığı, kuruyemişin kalp hastalıkları üzerindeki etkisinin araştırma kapsamına alınmadığı bildirildi. BALIK DA YARARLI Uzmanlar, kuruyemiş gibi balık tüketiminin de kalp sağlığında önemli rol oynadığını, Akdeniz diyeti dolarak anılan beslenme şeklini tercih edenlerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu açıkladılar.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.