Fındık yağı kan şekerini düzenliyor

Fındık yağı kan şekerini düzenliyor
Bilimsel verilere göre fındık yağı, insan vücuduna en çok yararı olan yağ olarak belirlendi.
Bild Gazetesi’nin haberine göre, fındık yağı insan vücuduna en az zarar veren, yararlı kolesterolü yükselten ve en hızlı yakılan yağ olarak birinci sırada yer aldı.
Uzmanlar, sıvı yağların içinde en sağlıklı yağın fındık yağı olduğunu belirtiyor.
Alman Bild Gazetesi, yaşam için en sağlıklı yağların bilimsel verilerini açıkladı. Fındıktan elde edilen yağın kolesterolü düşürdüğü, kan şekerini düzenlediği ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu bildirildi
İkinci badem, üçüncü yer fıstığı yağı, dördüncü zeytinyağı, beşinci soya, altıncı mısır yağının yer aldığı sıralamada, ayçiçeği yağı ise en sonda bulunuyor.
Bilimsel verilere göre, fındık yağında yüzde 83.42 oranında oleik asit, yüzde 8.81 oranında linoleik asit, yüzde 5.68 oranında palmitik asit, yüzde 0.47 oranında stearik asit ve yüzde 0.47 oranında palmioleik asit bulunuyor.
Bilim adamları, oleik asidin kanda kolesterolün yükselmesini önlediğini, kan şekerini düzenlediğini, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu, linoleik asidin ise organizmanın büyümesini ve sağlıklı gelişmesini sağladığını belirttiler.

Fındık yağı ile ilgili bilimsel veriler, bu ürüne olan ilgiyi artırdı. Karadeniz’in en önemli tarım ürünü olan fındığın yağını yemeklik yağ olarak üreterek piyasaya giren ve Ordu’da kurulu olan Soya AŞ, ihracat talepleri almaya başladı.
Konuyla ilgili bilgi veren Soya A.Ş. Genel Müdürü Yaşar Pamuk, ilk etapta İtalya, Almanya, İspanya, ABD ve İsrail’e pazarlama yapmaya başladıklarını, ayrıca distribütör firmalar vasıtasıyla 81 ilde de satış yapmaya başladıklarını söyledi.
Pamuk, “Dünya artık doğal ve yaralı besinlere yöneliyor. Fındık yağı E vitamini deposu. Özellikle pilav, kızartma ve yemeklerde çok sağlıklı. Günde 200 ton üretiyoruz ve cazibeli ambalajlarda market raflarını süslüyoruz. Bölgenin en önemli tarım ürününü tüm dünyaya ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu ülkeyi seven insanları bu ürüne sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.
Bir önceki Sağlıklı ve temiz mutfak için ipuçları başlıklı konumuzda el hijyeni, elleri yıkamak ve hijyen kuralları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: şeker hastası fındık yiyebilirmi, fındığın şeker hastasına zararı nedir, fındığın şekere faydası, şeker hastaları fındık yiyebilirmi, şeker hastasına fındık

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.