Fındık yağının faydaları

Fındık yağının faydaları

Uzmanlar, fındık yağının diğer bitkisel sıvı yağlara oranla hatırı sayılır derecede faydalarının olduğunu söyledi. Damarların sertleşmesini ve daralmasını engelleyerek kalbi koruyan fındık yağı aynı zamanda kemik erimesini de yavaşlatıyor. Bu bizim 5-6 ay kadar hammadde stokumuzu karşılayacaktır.
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) önemli iştiraklerinden biri olan Ordu Yağ Sanayi AŞ Genel Müdürü Bayrak, Giresun Gazeteciler Derneği Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, fındıkta uygulamaya konulan yeni stratejisi içerisinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) depolarında 500 bin ton dolayında bir fındık stokunun bulunduğunu belirtti.
Bu stokun bir kısmının yağ yapılmasına başlandığını, TMO’dan 60 bin ton fındığın yağ yapılması ihalesini aldıklarını ifade eden Bayrak, şunları söyledi:
“Bu fındığın yağ yapılması için yarından itibaren düğmeye basıyoruz
Bundan sonra fındık yağı artık daha kolay bulunur, daha kolay alınır ve daha ucuz olacaktır. Bunun yanı sıra fiyatlarımız ayçiçeği fiyatları seviyelerine düşmüş durumdadır.
Fındık yağının diğer bitkisel sıvı yağlara oranla hatırı sayılır fayda farkı vardır. Yağımıza güveniyoruz. Fındık yağı tartışmasız bir şekilde yeryüzünün en sağlıklı yağıdır.”
Ürettikleri ‘Çotanak” yağını Türkiye’ye pazarlar durumda olduklarını, bununla ilgili ülke çapında pazarlama ağına sahip bir firmayla anlaştıklarını kaydeden Bayrak, “Bundan sonra Hakkâri’nin en küçük beldesinden, Edirne’nin en küçük köyüne kadar ulaşmayı planlıyoruz.
Yağımızı yeni ambalajlarımızla piyasaya sürdük. Bir ve iki litrelik pet şişelerimiz yoktu. Hem daha ekonomik olması ve hem de içindeki yağın berraklığını, kalitesini göstermek istiyoruz. Halkımız fındık yağını tanısın diye, ürün ambalajlarına fındık yağının tanıtılması amaçlı etiketler de koyduk” diye konuştu.
Faydaları saymakla bitmiyor

Bayrak, fındık yağında yüzde 83 oranında oleik, yüzde 12 oranında linoleik asit, E vitamini, minerallerden kalsiyum, demir, çinko ve potasyum bulunduğunu ifade ederek, fındık yağının faydalarını şöyle sıraladı…
– Damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler.
– Vücuttaki aktiviteyi arttırır, psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir, üreme sistemini güçlendirir.
– Hücrelerden doku ve organlara kadar tüm yapılarda yaşlanmaya karşı doğal savunma oluşturur.
– Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır.
– Yüksek kalsiyum içerdiğinden çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlar, menopoz sonrası kemik erimesini yavaşlatır.
– Bünyesinde bulunan yüksek E vitamini alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı kuruyucu etki yapar.
Bir önceki Sağlıklı ve temiz mutfak için ipuçları başlıklı konumuzda el hijyeni, elleri yıkamak ve hijyen kuralları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: findik yaginin faydalari, fndk ya, findiq yagi, findik yagi faydalari, fındık yağı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.