Fiziksel aktivite yaşlılarda kırıkları azaltıyor

Fiziksel aktivite yaşlılarda kırıkları azaltıyor
Ulusal Romatoloji Kongresine de başkanlık eden Yücel, son 50 yılda kalp-damar sistemi hastalıkları, kanser ve inme tedavisinde görülen gelişmeler sayesinde dünya genelinde insan ömrünün yaklaşık 20 yıl uzadığı için yaşlı nüfusun arttığını belirtti. Eftal Yücel, yaşlılarda kemik yıkımına bağlı kırık riskinin yüksek olduğunu belirterek, “Bunun için 65 yaşından sonra her yıl güneş ışığının az olduğu kış mevsimine girmeden ekim ayında 1 ampul Devit-3 içilmesi uygun olacaktır” dedi. Dr.
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.
Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından 11-15 Ekim 2008′de Antalya’da düzenlenen 9

Yücel, “Bu nedenle kronik akciğer, Alzheimer, Parkinson, yüksek tansiyon, şeker, kemik erimesine bağlı kırıklar, duyu ve görme bozuklukları gibi yaşlılarda görülen hastalıkların görülme sıklığı da yükseldi” dedi.
Yücel, Türkiye’de ortalama yaşam süresinin erkeklerde 70, kadınlarda ise 72′ye çıktığını ifade ederek, osteoporozdan korunmak için her yaşta yeterli kalsiyum ve D vitamini alınması, ayrıca egzersiz yapılması gerektiğini söyledi.
Menopoz sonrasında kemik yıkımının fazla olduğunu belirten Yücel, “50 yaş üstündeki kadınlarda yaşamlarının bir döneminde kalça kırığı görülme riski ABD’de yüzde 16, İngiltere’de yüzde 15′tir. Türkiye’de ise batı ülkelerine göre osteoporoza bağlı kalça kırığı riski çok daha azdır” diye konuştu.

Yücel, osteoporozdan ve osteoporoza bağlı kırıklardan korunmak için şu önerilerde bulundu:
– Bebeklikten itibaren yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmalı,
– Erişkinlerde menopoz öncesinde günde 1200 miligram, menopoz sonrasında
– 1500 miligram kalsiyum içerecek kadar süt ve süt ürünleri tüketilmeli,
– Fiziksel aktivite artırılmalı,
– Güneş ışığından yararlanılmalı,
– Sigara ve alkolden uzak durulmalı,
– Doktor tarafından önerilmedikçe kesinlikle kortizonlu ilaçlar kullanılmamalı,
– Özellikle evde kazalardan ve düşmelerden korunmak için önlem alınmalı.
Yaşlılara D vitamini
Yaşlılarda risk faktörünü azaltarak daha güçlü kemik yapısının sağlanabilmesi için kalsiyum yanında D vitamininin de çok önemli olduğuna dikkati çeken Yücel, “D vitamini eksikliği özellikle yaşlılarda oldukça sıktır. D vitamini, kemikler ve kas kuvveti için önemlidir. Bunun için 65 yaşından sonra her yıl güneş ışığının az olduğu kış mevsimine girmeden ekimde 1 ampul Devit-3 içilmesi uygun olacaktır. Bu sayede hem kemik kırıkları hem de ölüm riski azalabilir” diye konuştu.
Devit 3 ampulün kötü bir tadı olmadığını belirten Yücel, ilacın tam olarak emilimin sağlanabilmesi için ekmeğin üstüne dökülerek tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Bir önceki Aşırı dozda soğuk algınlığı ilacı kullanmak öldürebilir başlıklı konumuzda aşırı doz, ilaçlar ve öksürük hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.