Flebit belirtileri nelerdir?

Flebit belirtileri nelerdir?
Bu sorun genellikle damar içi pıhtılaşmaya yol açar. Peki flebitin varlığı nasıl anlaşılır, flebit belirtileri nelerdir? İşte cevapları;

 

Flebit belirtileri

 

Damar içi iltihaplanması sonucu oluşan tromboflebitte, toplar damarlarda şişme, kızarıklık ve duyarlılık ortaya çıkar. Bacak bölgesinde bulunan toplardamarda yangı (iltihap) oluşması olarak tanımlanan flebit, bacak ve leğen kaslarında husule gelen yangı olarak ta bilinir.
Bacak toplardamarlarında husule gelen bir sorun olan flebit, toplumumuzda sıkça görülen bir sorundur. Damar içi pıhtılaşmaya yani tromboza yol açtığında ise hastalık tromboflebit olarak tanımlanır
Damarın bir kısmında oluşan iltihap zamanla daha geniş alanlara yayılmaya başlar. İlerleyen bu sorun kırmızı bir çizgi biçiminde yayılmaya devam eder ve derinin hemen altında sert bir şekilde el ile hissedilir.
Bu sorunu yaşayan hastaların birçoğunda geceleri artan şikayetlerden ötürü uykusuzluk problemleri husule gelir. Oluşan bölgesel ağrılar iltihabın tedavi edilmemesi ile giderek şiddetlenir. Bazı durumlarda aşırı ağrılı uzun iltihap çizgileri de yüzeyden görülür. Hastanın ateşi yükselir, bacağı şişer. Bu sorunlar ender olarak kol toplar damarında da ortaya çıkar.
Bir önceki Aspirin ile sivilce tedavisi başlıklı konumuzda sivilceler nasıl geçer, sivilcelere bitkisel çözüm ve sivilcelere doğal çözüm hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: filibit, flebit nedir, kolda flebit, tromboflebit belirtileri nelerdir, flebit

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.