Gebelik öncesi nasıl beslenmeli?

Gebelik öncesi nasıl beslenmeli?
Sağlıklı bir gebelik geçirmenin ilk şartı gebeliğe hazırlık döneminde beslenmenin sağlıklı ve düzenli olması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü önceden planlanan bir gebelikte hem annenin hem de bebeğin sağlığı son derece iyi olur.
Gebe kalmayı ve bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak ve kendi sağlığınızın da devamını sürdürmek için gebelik öncesi dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmakta, bunların en başında da gebelik öncesi beslenme gelmektedir.

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen çiftlerin bebek sahibi olma isteklerini önceden planlamaları uzmanlara göre güzel bir davranıştır. Çünkü gebelik öncesi beslenme hem genel sağlığınızı hem de psikolojinizi etkilemektedir

Gebeliğe hazırlık döneminde beslenme adım adım olmalıdır.

Birinci adım kilo kontrolü. Hekiminizin önerdiği ideal kilonun dışına çıkmamalısınız. İkinci adım ise beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek, zararlı gıdaları beslenme programından çıkarmak ve sağlıklılarını eklemek. Üçüncü adımda ise beslenmenizi planlamalısınız. Hekiminizin önerdiği beş temel besin grubunu her öğünde tüketmek için kendinize bir program hazırlamalı ve bu beş besini her gün tüketmeye çalışmalısınız. Dördüncü adım ise sağlık kontrolü yaptırmaktır. Her gebelik öncesi muhakkak sağlık kontrolü yaptırılmalıdır. Beşinci ve son adım ise sigara, alkol ve kafeinden uzak durmaktır.
Bir önceki Gebelik boyunca yapılması gereken önemli içerikler başlıklı konumuzda gebelikte sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Hamilelik öncesi nasıl benslenmeliyim, cocuk isteyen ciftler nasil beslenmeli, düşük gebeliklerden sonra nasıl beslenmeli, gebelik oncesi beslenme, gebelik öncesi beslenme nasıl olmalı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.