Gebelik ve Gebelikde Erken doğum ve Erken doğum nedenleri

Gebelik ve Gebelikde Erken doğum ve Erken doğum nedenleri
Fakat bu durum her 17  yaş altı veya 35 yaş üstü anne adayların da görülecek diye bir şey değil. Erken doğum riski, tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülür iken, ikiz bebek bekleyenlerde  bu oran artıyor genelde. 17 Yaşın altı ve 35 yaşın üstü  anne adayların da erken doğum riski daha artış görüyor.
Erken doğum son adet tarihinden sonra 37. haftaya kadar giren doğumları kapsıyor
Erken doğum gerçekleri neden taşıyor, ve bizde bu nedenleri sizleri bilgilendirmek adına, bu bilgilere  makalemizde yer veriyoruz…

 
Gebeliğin son dönemlerindeki idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat
Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülen idrar yolu enfeksiyonları ya da vajinal enfeksiyonlar salgıladıkları bazı maddeler ile erken doğuma neden olabilir. Yine bu tür enfeksiyonlar sonucu açığa çıkan bu maddeler amniyon zarının direncini düşürerek bu zarın vaktinden önce yırtılmasına yol açabilir. Zarların doğum eylemi başlamadan açılmasına “Erken Membran Rüptürü” adı verilir. Zarların açılması erken doğumların önemli bir nedenidir.
Erken doğum risk faktörleri
– Erken doğum tehdidine neden olan bir diğer faktör de çoğul gebeliklerdir. Burada rahim fazla miktarda gerildiğinden sancılar erken başlayabilir. Polihidramniyos vakalarında da benzer mekanizma ile doğum vaktinden önce gerçekleşebilir.
– Doğumsal rahim anomalileri geç düşüklerin ve erken doğumların bir başka nedenidir. Ancak rahminde bu tür bir şekil bozukluğu olan her kadın erken doğum yapacak anlamına gelmez. Bu hastalarda sadece risk artmıştır.
– Uterus miyomları rahim içerisindeki hacmi azaltarak erken doğum sancılarını başlatabilir.
– Gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan ve yüksek tansiyon, idrarda protein kaybı, genel ödem ile kendini belli eden preeklempsi vakalarında ve plasentanın erken ayrıldığı abrubtio durumlarında da erken doğum normalden daha fazla görülür.

– Annede gebelikte ortaya çıkan ya da gebelikten önce var olan kansızlık (anemi) da erken doğumların özellikle ülkemizde önemli bir nedenidir.
– Yine düşük sosyoekonomik düzeydeki hastalarda erken doğum daha fazla görülür.
– Geçmişte birden fazla geç, düşük veya erken doğum öyküsünün bulunması da risk faktörleri arasında sayılır.
– Erken doğuma yol açan nedenlerden en önlenebilir olanı sigara kullanımıdır. Erken doğum sigara kullanan anne adaylarını bekleyen önemli tehlikelerden birisidir.
Erken doğumun gerçekleşeceği nasıl anlaşılabilir?
Doğumun olabilmesi için rahimde kasılma olması ve bu kasılmaların rahim ağzını açacak kadar şiddetli ve sürekli olması gerekir. Ancak her kasılma ağrı olarak hissedilmeyebilir. Genelde belde ve kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar hissedilebilir. Kişi bunu karnında bir sertleşme olarak algılar. Yine halk arasında Nişan adı verilen sümüğümsü bir tıkacın gelmesi ya da normalden fazla sulu bir akıntı olması erken doğum tehdidini düşündürür. İstirahat ile geçmeyen bu tür sancılar olduğunda vakit kaybetmeden hekim ile temasa geçmek son derece önemlidir. Bebek aşağıya doğru bastırıyor gibi bir his genelde erken doğum tehdidi altındaki pek çok kadında görülür.
Erken doğum belirtileri görüldüğünde ne yapılmalıdır?
– Belirtiler başladığında ne yaptığınızı hatırlamaya çalışın.
– Yaptığınız işi bırakın ve 3-4 bardak sıvı alın.
– Bir saat sol yanınıza dönerek yatın.
– 1 saat içinde belirtilerde gerileme olmaz ise doktorunuza haber verin.
Bir önceki Hamilelik sonrasında neler yaşanır başlıklı konumuzda doğum sonrası ve hamilelik sonrası hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Hamilelikte erken doğuma yol açacak davranışlar nelerdir, riskli gebelikler tansiyon erken dogum, doğumun erken gerçekleşmesi için ne yapmalıyım, Erken doğum, Erken doğuma neden olan davranışlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.