Gebelikte prenatal bakım

Gebelikte prenatal bakım

Sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik geçirmek isteyen anne adayları gebeliklerinin erken dönemlerde başlayıp düzenli olarak doğum öncesi prenatal bakım dediğimiz uygulamayı yapmalıdırlar. Folik asit alınımı erken gebelik haftalarında da aynı dozda alınmaya devam ettirilmelidir. Prenatal vitamin desteği gebeliğin sağlıklı geçmesi için etkili bir yöntemdir.
Prenatal vitamin desteği içerisinde folik asit ihtiva ettiği gibi demir ve A vitamini de ihtiva etmektedir. Gebeliğin sağlıklı geçmesi için bir temel oluşturan prenatal bakımda uzmanların anne adaylarına önermiş olduklarını bu makalemizde bir araya getiriyoruz.

Uzmanların ilk önerileri bebek isteyen kadınların en az dört ay önceden günde 400 mikrogram folik asit almaya başlamalarıdır
Anne adaylarının dikkat etmesi gereken ise bu vitamin desteğinin 5000 IU den fazla vitamin A içermemesidir.
Gebelik öncesi bakımın en önemlilerden bir tanesi de, kadınların çeşitli hastalıklara karşı önlem alması için aşı olmalarıdır. Örneğin anne adayı hamiliğinde rubella enfeksiyonu geçirirse bebeğinde sağırlık, katarakt, mental gerilik gibi çeşitli sağlık sorunlar görülecektir. Bu sebeple aşı olunması uzmanlar tarafından şiddetle önerilir.

Bir diğer önemli ayrıntıda anne adaylarının bebeğe zarar verme ihtimali bulunan ilaçları, sigarayı, alkolü, uyuşturucuyu ve bunlara müşabih kötü alışkanlıkları vücudundan uzak tutmalıdır.
Bir önceki Yalancı gebelik nedir? başlıklı konumuzda yalancı gebelik, yalancı gebelik belirtileri ve yalancı gebelik belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamilelikte prenatal vitamin

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.