Genetiği değiştirilmiş gıdaların kapsamı değişti

Genetiği değiştirilmiş gıdaların kapsamı değişti
Yapılan değişiklikle 26 Ekim 2009 tarihli GDO’yla ilgili yönetmeliğin genel hükümlerini düzenleyen 5′inci maddesinin uygulaması 1 Mart 2010′a ertelenmiş oldu.
Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 1 Mart 2010 tarihine kadar yurda sokulacak olan GDO olarak bilinen “genetiği değiştirilmiş gıdaların” kapsamını genişletti.
GDO yönetmeliğinin genel hükümleri belirleyen ve bebek mamaları, bebek formülleri, devam mamaları, devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması, insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulmasını yasaklayan 5′inci maddenin uygulamasını 1 Mart erteleyen Tarım Bakanlığı, böylece en son dün kontrol belgesi almış ithalatçılara AB kriterlerine uygun olması koşuluyla 5′inci madde kapsamında yasaklanan ürünlerin ithalatına 1 Mart 2010 tarihine kadar izin vermiş oldu. 26 Ekim’de yayınlanan GDO yönetmeliğinin ardından izin koşulları, başvuru ve ithalatla ilgili maddelerin yürürlük süresini 20 Kasım’da yayınladığı yönetmelikle 1 Mart 2010 tarihine kadar uzatan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, aldığı son kararla GDO’lu ürünlerle ilgili genel hükümleri içeren 5′inci maddenin uygulamasını da 1 Mart’a kadar uzattı

Yeni yapılan değişiklikle GDO’lu ürünlerle ilgili genel hükümleri düzenleyen 5′inci maddenin uygulaması da ertelenmiş oldu. Uygulaması ertelenen madde ithal edilen, üretilen veya dağıtımı yapılan GDO’lu gıda veya yemin çevre, insan veya hayvan sağlığı açısından olumsuzluğu tespit edildiğinde, gıda veya yem işletmecisi sağlığı ve çevreyi korumak amacıyla gerekli tedbirleri almak, Bakanlığı, diğer ilgili mercileri ve tüketicileri acilen bilgilendirmek ve söz konusu gıda veya yemi, piyasadan geri çekmek zorunluluğu getiriyor.

GDO’lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılmasını yasaklıyor ve insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulmasını engelliyordu. İlgili yönetmelikle yapılan erteleme kararıyla, yönetmeliğin bugün yürürlüğe girmesi nedeniyle (dün itibariyle) kontrol belgesi alınmış ürünlerin ithalatında, bu ürünlerin Avrupa Birliği’nin kabul ettiği kriterlere uygun olması koşulu ile 5′inci maddeye uygun olması şartı aranmayacak.
Böylece yönetmeliğin çıkarılmasından önce kontrol belgesi almış ithalatçılara AB kriterlerine uygun olması koşuluyla 5′inci madde kapsamında yasaklanan ürünlerin ithalatına 1 Mart 2010 tarihine kadar izin verilmiş oldu.
Bir önceki Sevilmeyen yiyecekler de sağlık için tüketiliyor başlıklı konumuzda Beslenme, beslenme alışkanlıkları ve beslenme önerileri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.