Gereksiz bilgileri hafızanızda tutmayın

Gereksiz bilgileri hafızanızda tutmayın

Kumanda aletini nereye koydunuz hatırlamıyor musunuz? Unutkan bir hafıza belki de sorunun kendisi değildir. Gerçekten ilgili noktaları alıkoyup, geri kalanları beyninizden atmaktır. Özellikle işinize yaramayacak birçok bilgiyi hatırlamak, beyninizde kalabalık ediyor olabilir.
İyi bir beyin için gereken en önemli nokta, seçici olmaktır. Çok az hatırlamanın dışında, belki de sorun çok fazla şey hatırlamanızdır

Beyninizi yeniden başlatmanın yolu tam olarak bilinmese de, bir denemekte fayda var!
Kısa süreli görsel hafızadan bahsedersek, mesela su içtiğiniz bardağı nereye koyduğunuz, geçtiğiniz sokağın tabelası gibi görsel noktaları beynimiz sıralamaya koyar. Ve her gelen bir diğerini aşağı iterek, son 3 veya 4 görsel noktayı alıkoyar.

Bu yüzden, önemsiz ayrıntıların etkili bir biçimde yapılacak olan temizlik, iyi hafıza ve kötü hafızaya sahip insanları ayıran faktörlerdendir. Yani işin aslı, aslında kötü hafızalı ve unutkan dediğimiz insanlar, iyi dediklerimize oranla, beyinlerinde daha fazla ayrıntı depoluyorlar.
Sadece ilgilendikleri ve işlerine yarayacak olanlar altlarda, basit ve önemsiz her tür bilgi önde kalıyor. Gerçekten sonradan hatırlamak istediğiniz bir bilgi olduğunuda, konuya odaklanın, dikkatinizi toplayın, ve alt sıralara inmemesi için yoğunlaşın.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.