Glokom gözün gizli düşmanı

Glokom gözün gizli düşmanı

Glokom alanındaki çalışmalarıyla tanınan ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi Glokom Araştırma ve Tanı Merkezi’nin direktörü olan Prof.Dr. Harris’in verdiği bilgilere göre; glokom, göz içi basıncının yüksek seyretmesi ve göz sinirlerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkan yaygın bir hastalık. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı göz sinirlerine zarar verecek oranda yükseliyor.
Prof. Alon Harris, “Glokom, ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilir” diyor

İki milyon kişi risk altında
Genellikle ani görme kaybı ile hastalığın farkına varılır. Glokom hastalarının yüzde 20′si görme yetisini yitirir. Daha çok 40-45 yaş üstü kişilerde glokom görülür. Türkiye’de, risk altında olan yaklaşık 2 milyon kişinin olduğu sanılıyor. Bunların sadece yüzde 5′i hastalığının farkında ve 100 bin kişi düzenli tedavi görüyor.

Sinsi ilerleme gösteriyor
Glokomda en büyük tehdit unsuru, hastalığın uzun süre kendisini belli etmeden ilerlemesidir. Zamanında teşhis konularak tedavi edilmediği durumlarda, hastalık kalıcı kısmi görme kayıplarına, ileri durumlarda ise körlüğe neden olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayara bakmak göz yorgunluğu nedeni başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: göz sinirlerinin zayıflaması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.