Göğüs ağrıları ve Göğüs ağrıları sebepleri

Göğüs ağrıları ve Göğüs ağrıları sebepleri
Bunlara rağmen koroner arter hastalığı için bir takım riskli grup var. Lakin her göğüs ağrısı da kalple ilgili değildir. kalple ilişkili ağrının, göğsün ön bölgesinde, yaygın bir şekilde sıkıştırıcı, yanıcı tarzda ve sırta, kollara ve çene altına yayılabildiğini, hastanın böyle bir ağrı olduğunda göğüs ağrısını dikkate alması gerektiğini belirtiyorlar uzmanlar.
Uzmanlar, göğüs ağrısı şikayetlerinin sadece yüzde 20-25′inin kalp hastalığı ile ilgili olduğunu belirtiyorlar. Sizlere bu makalemizde göğüs ağrıları ile her kadını bilmesi gereken önemli bilgileri aktarıyoruz…

 
Bazı hastalıklar da göğüs ağrısı yapabilir
Göğüs ağrısının birçok sebebi bulunduğunu dile getiren Gökçe, şöyle devam etti:
“Mide, safra kesesi ağrıları gibi karın içi organlardan kaynaklanan ağrılar, kas ağrıları, reflü gibi yemek borusu şikayetleri, boyun fıtığı ağrıları da göğüs ağrılarına neden olabilir
Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda ise 55 yaşın üzerindekiler, ailesinde kalp hastalığı olanlar, şeker, yüksek tansiyon, yüksek kolesterolü bulunanlar ile sigara içenlerde oluşabilecek göğüs ağrılarına dikkat edilmesi gerekir.

Koroner arter hastalığında en önemli konu, hastanın kalp krizi geçirmesinin önlenmesi ve hayatta kalmasının sağlanmasıdır. Risk grubunda olanlar, sigarayı bırakma gibi basit bir takım tedbirle bu hastalıktan korunabilir.”
Grip aşısı yaptırmalı
Doç. Dr. Gökçe, koroner arter hastalığı olanların kış aylarından daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde koroner arter hastaları kötü hava koşullarından korunmalı ve grip aşısını yaptırmalıdır. Ayrıca hava şartları dolayısıyla insanlar daha hareketsiz bir yaşam sürdükleri için ağır gıdalardan uzak durulmalı. Koroner arter hastalarının kış aylarında hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde trafikte olmamaları ve sigara içilen kahvehane gibi ortamlarda bulunmamaları çok önemlidir.”

Bir önceki yazımız olan Bazal metabolizma hızı nasıl hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.