Görme bozukluğu beyin tümörü habercisi olabilir

Görme bozukluğu beyin tümörü habercisi olabilir
Uzmanlar, gözlerde meydana gelen bozuklukların akla göz hastalıklarını getirmesine rağmen beyin tümörünün de işareti olabileceğini söylüyor. Dr. Göz hastalıkları da bunların başında geliyor.
Beyin tümörleri ile pek çok hastalık birbirine karışabiliyor.
Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof
Cengiz Kuday, en çok hipofiz bezi tümörlerinin gözlerde hasara neden olduğuna dikkat çekti.
Kör edebilir
Prof. Kuday, “Kafa içinde hipofizin bulunduğu anatomik bölgeye yakın her tümör belirli büyüklüğe ulaştığı zaman görme bozukluğu oluşur. En başta görme alanı daralır. Hipofiz bezi tümörlerinde hasta etrafı at gözlüğü takmış gibi görür” dedi.
Göz hekimi de fark edebilir

Tümörün yerine ve büyüklüğüne göre görmenin etkilendiğini kaydeden Prof. Kuday, bu tür durumlarda hastanın genellikle göz doktoruna gittiğini anlattı. Kuday, “Göz hekimine gidilse bile muayenede göz dibinde meydana gelen değişiklikler görülebilir” ifadesini kullandı.
MR şart
Görme bozukluğu gelişen herkesten MR istenmesi taraftarı olduğunu dile getiren Kuday, “Pahalı olabilir ama bir hastanın bile hayatını kör olmaktan kurtarmak önemlidir. Ancak ileri aşamada ise bir işe yaramaz. Tüm mesele zamanında müdahaledir” diye konuştu.
Bir önceki Göz sulanması enfeksiyon nedeni başlıklı konumuzda glokom, göz enfeksiyonları ve göz sorunları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ansızın görme bozukluğu neden olur, görme alanı bozukluğu tedavisi, görme bozukluğu, görme bozukluğu için emar nasıl çekilir, tümörde bulanık görme naskl olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.