Göz tembelliği erken tedavi ile önlenebiliyor

Göz tembelliği erken tedavi ile önlenebiliyor
Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 3′ünde göz tembelliği bulunuyor.
Uzmanlara göre, göz tembelliği tüm çocuklarda dört yaşına kadar muayene edilmeli. Ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek, erken yaşlarda çocukların göz muayenesi olmalarını sağlamaları gerekiyor. Göz tembelliği ancak küçük yaşlarda tespit edilirse tedavi edilebiliyor.
Göz tembelliği, bir gözün diğerinden daha az görmesidir
Bununla birlikte ailede benzer bir hastalığı bulunan bir kişi varsa çocuk 3 yaşından önce tedaviye sokulmalı. Alman Göz Hastanesi’nden Prof. Dr. Acun Gezer, “Özellikle yedi yaşından sonra tembelliği yenmek zordur. Erken yaşlarda tespit edilmesi, tedavi için çok önemlidir.” diyor.
Gezer, şu noktalara dikkat çekiyor: “Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir.”

Göz tembelliğinin kapama tedavisi ile giderilmeye çalışıldığını aktaran Gezer, “Burada prensip, iyi gören gözün belli sürelerde kapatılıp çocuğun kullanmadığı tembel gözünü kullanmaya zorlanmasıdır. Burada ailelere çok büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu çalışmadan sıkılan çocuk, ailesi tarafından kontrol altında tutularak, egzersizde süreklilik sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.
Kapama tedavisi ile istenen hızda gelişme sağlanamadığı veya çocuğun yaşça büyük olması gibi dezavantajlar bulunması halinde, etkiyi güçlendirebilecek ek birtakım egzersizler ve simülasyonlara da başvurulabiliyor.
Bir önceki Renk körlüğü erkekleri tehdit ediyor başlıklı konumuzda renk körlüğü hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.