Gözdeki proteinin vücut saatini ayarlıyor

Gözdeki proteinin vücut saatini ayarlıyor

‘Science’ dergisinin 13 Aralık sayısında yayınlanan iki araştırmada melanopsinin, vücut ritiminin dış dünyayla uyumlu hale getirilmesinde hayati bir rol oynadığı doğrulanmakla birlikte, ışığa duyarlı başka moleküllerin de etkili olabileceğini belirtiliyor.
California’daki Stanford Üniversitesi’nden Dr. Bilim adamları sözkonusu proteinin bozulan gece/gündüz düzenini normal hale getirmek için olası bir tedavi yöntemi olduğunu belirtiyorlar.
Fareler üzerinde yapılan son araştırmalarda retina tabakasında bulunan melanopsin adında, ışığa duyarlı bir proteinin, memelilerde ‘vücut saatinin’ ayarlanmasında esas bir unsur olduğu doğrulandı. Norman F. Bilim adamları uzun zamandan beri, mesaiye kalma ya da farklı zaman kuşakları arasında seyahat etme gibi günümüze özgü durumların, bu ritmde aksamaya yol açmasından sonra, vücudun bu saati nasıl ‘yeniden ayarladığını’ kavramaya çalışıyorlardı
Ruby bulguların ‘melanopsin ve vücut ritmi arasındaki ilişkinin saptandığı’ ilk bulgular olduğunu belirtiyor.

Bazı bilim adamları vücudun saatini nasıl ayarladığına dair edinilen bilgileri, mesai ya da uykusuzluk gibi şeylerden ötürü bozulan doğal ritmin yeniden kurulmasına yönelik çeşitli yöntemler geliştirmek amacıyla kullanmayı umuyorlar.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.