Gözlerinizde ışık çakmaları retina yırtığı olabilir

Gözlerinizde ışık çakmaları retina yırtığı olabilir

Retina dekolmanının (retina yırtığı) uyarıcı belirtileri:
– Işık çakmaları
– Görüntüde yeni oluşan siyah noktalar
– Görme alanı önünde hareket eden bir perde

Bu belirtiler mutlaka retina dekolmanı anlamına gelmez, fakat mümkün olduğunca erken dönemde göz doktoruna müracaat etmelisiniz.
Gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları varsa bu retina yırtılmasının habercisi olabilir. Uzmanlar, orta yaş ve üzerinde daha sık olmakla beraber, her yaşta gözlenebilen retina yırtılmalarının acil tedaviyi gerektirdiğini söylüyor. Göz doktoru, gözünüzü genişleterek retina dekolmanı tanısını koyabilir.
Dolayısıyla gözlerinizde ışık çakmaları, flaş patlamaları gibi şikayetler ortaya çıkarsa, aynı zamanda miyopsanız, en kısa sürede bir göz muayenesinden geçmelisiniz
Bazı retina dekolmanları normal göz muyenesi esnasında tespit edilir. Retina yırtığı veya erken evredeki bir retina dekolmanını tespit etmek için daha dikkatli bir muayene gerekir.
Retina dekolmanının (retina yırtığı) tedavisi
Retina yırtıklarının çoğu geri yerine yapıştırmak için lazer cerrahisi veya kriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilir. Bu tedaviler, pek fazla rahatsızlık vermeden muayenehane şartlarında yapılabilir. Böylece retina dekolmanı önlenir. Bazı olgularda yırtık hiç tedavi edilmeden takip edilebilir.
Bir önceki Bebeklere göz muayenesini ihmal etmeyin başlıklı konumuzda bebek sağlığı, göz muayenesi ve Göz Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.