Gözlerinizi 10 dakika arayla dinlendirin

Gözlerinizi 10 dakika arayla dinlendirin

Uzmanlar, bilgisayar karşısında çalıştığı için gün boyunca ekrana kilitlenen gözlerde oluşan yorgunluk için gün içinde gözlerinizi 10 dakika arayla dinlendirmemizi tavsiye ediyor. Doç.
Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yard. Dr. Özgür Artunay, bilgisayara bağlı göz yorgunluğuna azaltmak için şu önerilerde bulunuyor…
– Gözlerinizi mümkün olduğu kadar kırpın
Sigara dumanından uzak durun. Direkt kuru hava gözü rahatsız ettiğinden klimadan uzak durun.
– Ekranınızın renk ve parlaklık ayarını ayarlayın ve öyle kullanın. Bilgisayarın monitör ayarında parlaklık düşürülerek göze gelen ışımayı azaltın ve göz yorgunluğunun önüne geçin.
– Bilgisayar kullanırken gözlerin kurumasını ve çabuk yorulmasını önlemek için, göz kırpma sayısını bilinçli olarak arttırın.
– Monitörü göz hizasının 10- 15 derece altına olacak şekilde yerleştirin. Bunun ayarı monitörün üst kenarının göz seviyesinin biraz altında kalmasını sağlayarak yapılabilir.
– Ayrıca 10-20 dakikalık aralar verip uzağa bakın.
– Oturuş pozisyonunuzu ayarlayın ve dik oturun.
– Ekranın zemin renginin açık renk seçin. Çünkü koyu renkli zemin etraftaki açık renkli objelerle (beyaz kağıt, açık renk mobilya) kontrast yapacak ve gözünüzü yoracaktır.

– Belirli aralıklarla ekrandan farklı yere bakarak göz kırpma refleksini normale döndürün.
– Lenslerinizi mümkün olduğu kadar az kullanın ve bakımını iyi yapın. Eğer kuruma varsa yapay göz yaşı kullanın.
– Yaşadığınız ve çalıştığınız ortamlarda havalandırma ve ışığın durumuna dikkat edin. Az ışığın gözü yorduğu gibi yoğun ışık ve kuru havanın da yorgunluk oluşturduğunu unutmayın.
– Kirpik diplerinizde biriken artıkları düzenli sıcak su ile temizleyin. Bu gözyaşınızın da daha sağlıklı olmasını da sağlar.
– Kuru göz hastalığınız varsa bunun için sürekli yapay göz yaşı kullanın.
– Odada aydınlatmada kullanılan ışık kaynağı ne kadar parlak ve size direkt geliyorsa problem o kadar artacaktır. Arkanızdan ve omuz hizanızdan çapraz olarak gelen bir ışık kaynağı kullanın.
– Gözlerde kuruma yaratacak uzun süre bilgisayarla çalışmak, okumak, araba kullanmak, televizyon seyretmek gibi işleri dinlenerek yapın. Televizyon en az 3 metre uzakta olmalı. Okurken ve bilgisayar karşısında 10-20 dakikada bir gözü dinlendirip uzaklara bakın.
Bir önceki Bilgisayara bakma sendromu yayılıyor başlıklı konumuzda alın masajı, aydınlatma ve baş ağrıları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gözlerde yorgunluk, sigara dumani beyni tahrip

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.