Gözünüzle görün

Gözünüzle görün
18 yaşını aşmış, gözlük veya lensten kurtulmak isteyen herkes bu yöntemden faydalanabiliyor.

Görme kusurları
Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe) ve astigmatizma (net görememe) gözün boyundaki ve korneanın şeklindeki normal dışı değişiklikler sonucu oluşuyor. Lazer ameliyatlarıyla artık tüm bu kusurlar büyük başarıyla gideriliyor. Bu şekil bozukluğundan dolayı kornea ve mercekte kırılan ışık, retinanın tam üzerine düşemediğinden, görme kusurları oluşuyor. Amerikan Federal İlaç Departmanı’nın da (FDA) onayladığı “excimer lazer” yönteminde “lazer disk” kullanılarak hipermetrop ve astigmatlar tedavi edilebiliyor.
Şimdiye kadar sadece miyoplar lazerle göz ameliyatı olabilirken, artık hipermetrop ve astigmatlar için de lazer teknolojisi devreye girdi
Ameliyat öncesi hastanın iki gözü için ayrı ayrı refraktif (kırma kusuru) muayenesi yapılıyor. 40 yaşın üzerinde ise göz tansiyonu mutlaka ölçülüyor.
Ameliyat sonrası ise,
* Gözün normal anotomisi bozulmuyor
* Tedavi sonrası gözün bantlanmaya ihtiyacı olmuyor
* Ağrı olmuyor
* 20 dereceye kadar miyoplar dahi tedavi ediliyor.
Acı, ağrı yok
Prof. Dr. Turgay Aktunç, miyop ameliyatlarında iyileşmenin hemen ertesi gün gerçekleştiğini belirterek şu bilgileri verdi:
“Hasta ilk günden net görmeye başlar. Hipermetrop ve astigmat ise zor düzelen göz bozukluklarıdır. Bu konuda dünyada en son kullanılan teknoloji lazer disk. Ufak bir düğme büyüklüğündeki lazer diskle artık hipermetrop ve astigmatlar da gözlük veya lenslerinden kurtulabiliyor. ”

Yüzde 90 başarı
ABD’de lazerle göz ameliyatı uygulayan bir klinikte çalışmış Gülferi Yıldırım ise yeni teknolojiyle bu ülkedeki astigmat ve hipermetroplarda yüzde 85 – 90 başarı sağlandığını belirterek şöyle konuştu:
“Ameliyat esnasında gözün yapısına ve derecesine uygun olarak üretilmiş lazer diskler kullanmanın avantajları pek çok. Ameliyat sırasında lazer ışını önce bu disk üzerinden geçtiği için, erittiği şeklin bire bir kopyasını göze veriyor. Böylece hata payı neredeyse sıfırlanmış oluyor.”

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.