Grip mevsimine hazırlıklı olun

Grip mevsimine hazırlıklı olun

Uzmanlar, domuz gribinin, 1918 yılında patlak veren İspanyol gribi salgınıyla gösterdiği benzerlikleri araştırıyor.
Kuzey yarımkürede bu sonbaharda çok sayıda kişinin gribe yakalanacağı sanılıyor. Ancak pek çok uzman, domuz gribi olduğu doğrulanmamış daha milyonlarca vakanın varlığından şüpheleniyor.
Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında yaklaşık 100 bin kişide domuz gribine yol açan H1N1 virüsü görüldüğünü açıkladı. Ancak domuz gribinin ne gibi bir tehdit oluşturacağı, henüz netlik kazanmış değil

Johns Hopkins Üniversitesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji anabilim dalı uzmanlarından Doçent Doktor Andrew Pekosz, H1N1 virüsünün, 1918′deki salgına yol açan İspanyol gribiyle bazı benzerlikler gösterdiğini söylüyor. 1918′deki grip salgını, dünya nüfusunun üçte birini etkisi altına almış, en az 50 milyon kişi yaşamını yitirmişti. Ancak Pekosz, domuz gribinin aynı yolu izleyeceğini düşünmüyor.
Pekosz “2009 yılında baş gösteren H1N1 virüsü, 1918′deki virüsün taşıdığı en önemli özelliklerden birini taşımıyor. Bu özellik, virüsün, bulaştığı kişiyi hastalama şiddeti. Bu nedenle, bu yılki domuz gribi virüsünün mutasyona uğrayıp 1918′deki virüs kadar öldürücü hale geleceğini sanmıyorum,” diyor.
Ancak uzman, H1N1 virüsünün bu sonbaharda kuzey yarımküredeki grip vakalarının çoğundan sorumlu olacağı uyarısında bulunuyor. Doktor Pekosz “Şu anda grip mevsiminin tam ortasında bulunan güney yarımküreye baktığımızda bu yıl hastalık sezonunun erken açıldığını görüyoruz.
Virüs, normal bir grip sezonunda olduğundan daha hızlı yayılıyor ve daha fazla kişiyi hasta ediyor. Kuzey yarımkürede de havaların soğumaya başlaması ve grip hastalığının yayılması için ideal koşulların oluşmasıyla aynı eğilimin görülebileceğini söylemek mümkün,”diyor.

Her grip virüsü, farklı özellikler taşıyor ve genel nüfusun farklı gruplarını hedef alıyor. 1918′deki grip salgını, çok sayıda sağlıklı genç yetişkinin ölümüne neden olmuştu. Ölenlerin neredeyse yarısı, 20 ila 40 yaşlar arasındaydı.
Bu olgunun, şimdi tekrarlandığı görülüyor. Grip hastalığından en çok etkilenen yaşlıların H1N1 virüsünden daha az zarar gördüğü saptanıyor. Bu durum, yaşlıların yıllar boyunca bazı virüslere karşı bağışıklık geliştirmeleriyle açıklanabilir.
Doktor Pekosz “Elimizde, H1N1 virüsünün genç ve sağlıklı yetişkinleri hedef aldığına dair bulgular var. Hastalık, özellikle çocuklarda ve gebe kadınlarda daha şiddetli seyrediyor. Bu nedenle grip mevsimi başladığında risk altındaki bazı grupların çok daha dikkatli olmaları gerekiyor,”diyor.
Pekosz ve diğer uzmanlar, kuzey yarımkürenin normalden daha şiddetli geçecek bir grip mevsimine karşı hazırlıklı olması gerektiği uyarısında bulunuyor.
Bu sonbaharda daha fazla sayıda kişinin grip virüsü kapması, bu nedenle ciddi vaka sayısı ve H1N1 virüsünün yol açacağı ölümlerin artması bekleniyor.
Ancak uzmanlar yine de halkı paniğe kapılmamaya çağırıyor. 1918 yılında salgın baş gösterdiğinde, grip aşısı yoktu. Uzmanlar, herkesin, aşılardan ve enfeksiyon ilaçlarından yararlanması gerektiğini söylüyor.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ispanyol gribi belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.