Güneş Çarpmasına Mağruz Kalan Çocuklar Vede Yapılması Gerekenler

Güneş Çarpmasına Mağruz Kalan Çocuklar Vede Yapılması Gerekenler
Uzman hekimler  sıcak çarpan çocukların hemen sıcak ortamdan uzaklaştırılmasını ve  ardından da bol sıvı verilmesini tavsiye ediyorlar. Yaşanan sıvı kaybı giderilerek, vücudu ıslatılmış bezlerle serinletilmesi önemli.
Yaz aylarında okullarında tatil olmasını fırsat bilip, gününün bir çok bölümünü sokakta çeçiren çocukları bekleyen tehlikelerin başında güneş çarpması geliyor, ki günümüzdede güneş çarpması oldukça çoğalmış durumda. Bu nedenden ötürü güneşin vede sıcağın yan etkilerinden korunmak amacı ile özellikle öğle saatlerinde dışarı elinizden geldiğince çıkmamalısınız. Vede aşağıda verilmiş olan önemli hususları bilgilenmek adına mutlaka okumalısınız…
 

Çocuklarda halsizlik, fenalık hissi, baygınlık, vücutta sıcak artışı ve nabızda hızlanma ile kendisini gösteren sıcak çarpmasına karşı çocukların sıcak ortamdan uzaklaştırılması gerekiyor
Bilinç kaybı olması halinde hemen bir doktora götürülmesi şart.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk, anne ve babaların yaz aylarında çocukların yaşına göre koruma tedbirleri uygulaması gerektiğini söyledi.
Güneş altında ve sıcak ortamlarda çocukların uzun süre tutulmamasının önemli olduğunu belirtti. Sıcağa maruz kalan çocuklarda aşını halsizlik ile başlayan fenalık, baygınlık, vücutta sıcak artışı, nabzın hızlanması gibi şikayetlerin arttığını belirtti. Bu durumdaki çocuğun sıcak ortamdan uzaklaştırılıp yaşanan sıvı kaybına karşın bol miktarda sıvı tüketmesini sağlamanın yararlı olacağını anlattı.

Ebeveynlerin kül tablası içerisinde bıraktığı ya da rastgele sokaklarda atılan sigara izmaritleri de çocuklar için tehlikeli olabiliyor.
Prof. Dr. Öztürk, çocukların bilmeden ağzına alarak çiğnedikleri sigara izmaritinin zehirlenmeye neden olduğuna dikkat çekti. Çocukların yanında kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğini söyledi. İçilmişse dahi izmaritlerin çocuklardan uzak tutulmasının zorunluluk olduğunu anlattı.
 
 
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocuklarin gunes carpmasindan korunmasi icin yapilmasi gerekenler, çocuklarda baygınlık, öksürük fenalık gelmesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.