Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Refika Hande Karakahya’dan gelen cevapları;

 

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli?

 
Yrd. Doç. Dr. Peki güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz, güneş gözlüğü nasıl seçilmeli, işte bu soruları Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.
Yaz mevsimlerinin vazgeçilmez eşyalarından olan güneş gözlükleri, göz sağlığımızı tehdit eden muhataralı güneş ışınlarına karşı koruma sağladığı için aksesuardan çok sağlık için yararlanılması ve güneş gözlüklerinin seçiminin de doğru bir şekilde yapılması gerektiği uzmanlar tarafından sürekli olarak tekrarlanmaktadır
Doç. Dr. Refika Hande Karakahya, yaz aylarında güneş gözlüklerinin kullanımında artış yaşanmasından dolayı göz sağlığını üst seviyelerde korumaya yönelik güneş gözlüğü seçiminde oldukça mühim hususların varlığından bahsetti. Güneş gözlüğü seçerken gözlüğün kalitesinin çok şey ifade ettiğini anlatan Karakaya, “”Özellikle iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve özellikle mor ötesi ışın dediğimiz zararlı ışınlara maruz kalma, gözde kataraktın yanı sıra sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olmakta. Aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler meydana gelebilmekte” dedi.

Güneş gözlüğü seçimi yaparken %99 ve üzeri ultraviyole koruması ya da 400 nanometre altındaki ışınları geçirmediğine dair belgelerin olmasını dikkate alarak güneş gözlüğü alınmasını öneren Karakaya, son derece önemli bir organımız olan gözlerin sağlığı korumamızın bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Ayrıca gözlüğün pahalı olmasına değil, yüze iyi oturmasına, yüz anatomisine uygun olmasına ve koruma belgelerinin olmasına önem verilmelidir. Her pahalı gözlük iyi gözlük değildir!
Karakahya, güneşin zararlarından korunmak için bu önerilerin dikkate alınmasını önerirken, birde güneş gözlüğü ile birlikte koruyucu şapkalarında kullanılmasını önermektedir. Ayrıca, sadece yetişkinlerin değil gelişim çağındaki çocukların dahi güneş gözlüğü kullanmasını tavsiye etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Güneş kremi kaç faktör olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: gozluk secimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.