Günlük alınması gereken kalori miktarı nedir?

Günlük alınması gereken kalori miktarı nedir?
Ancak şunu söylemek gerekir ki, kalori alımı az önce bahsettiğimiz gibi yaşam tarzına, kiloya, cinsiyete ve yaşa bakarak değişmektedir. Bu nedenle yaşam tarzınıza, kilonuza, cinsiyetinize ve yaşınıza bakarak günlük almanız lüzumlu olan kalori miktarını bilmenizde de fayda var. 15 yaşındaki bir çocukla 30 yaşındaki bir yetişkinin alması gereken kalori miktarı asla aynı olamaz.
Aşırı kilo almamak, çağımızın çok rastlanan sorunu olan obezite hastalığının önüne geçmek, esenlik içinde uzun bir yaşam sürebilmek için son derece sağlıklı beslenmek ve tükettiğimiz besinlerin kalori miktarlarına dikkat etmek gerekir.

 

Günlük kaç kalori alınmalı?

 
Günlük alınması gereken kalori miktarı birçoğumuz tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir
Aynı şekilde düzenli spor yapan aktif bir insanla metabolizması yavaş çalışan bir kişinin de aldığı günlük alması gereken kalori miktarları farklı olur.

Günlük alınması gereken kalori miktarı bireylerin metabolizma hızı baz alınarak hesaplanır. Örneğin, metabolizma hızınız 1500 ise kilonuzu korumak için günde en az 1500 kalori almanız gerekir. Metabolizma hızınızı öğrenmek için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.
Metabolizma hızı her insanda farklıdır. Bir kadının ortalama metabolizma hızı 1493, erkeğin ise 1662’dir. Bu değerlerden kadının günlük alması gereken kalori miktarının erkeğinkinden az olması gerektiğini de anlayabiliriz. Zayıflamak istiyorsanız tükettiğiniz besinlerden aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından az olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: günlük alınması gereken kalori miktarı, günlük almamız gereken kalori miktarı, bebeklerin alması gereken günlük kalori, günlük alınması gereken kalori, diyet yapan kaç kalori alması gerekir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.