Gürültü Ve Çocuk Sağlığı

Gürültü Ve Çocuk Sağlığı
Bilim adamları, günlük kronik gürültünün, çocuklarda tansiyon, kalp atışları ve stres hormonlarının yükselmesine yol açtığını saptadı

Avusturya da 4. Araştırmacılar, grubun yarısını 50 desibel gürültülü bölgeden, diğer yarısını da 60 desibel gürültülü semtlerde oturanlar arasından seçti. Bu durumun, ileri yaşlarda yüksek tansiyon hastalığına yol açabildiği bildirildi.

Cornell Üniversitesi araştırmacılarından Gary Evans, her gün yaşanan kronik gürültünün, çocuklarda ve yetişkinlerde sağlık, öğrenme ve hareket üzerinde ciddi olumsuz etki yaptığına işaret etti.

ABD de kentlerdeki gürültünün ortalama 55-70 desibel olduğu ve 85 desibele kadar çıktığı da belirtildi.

 
. 50 desibelin bir çamaşır kurutma makinasının gürültüsüne, 60 desibelin ise bulaşık makinasının gürültüsüne eşit olduğu belirtildi.

Araştırma sonucunda, az gürültülü ortamın bile çocuklarda, kuruntu ve umutsuzluğa, sinir sisteminin etkilenmesine yol açtığı kaydedildi.

Gürültülü ortamda yaşayan çocuklarda geceleri kortizon oranının arttığı, bunun da psikolojik stresin yükselmesine yol açtığı belirtildi.

Bilim adamları, tansiyonu yükselten herhangi bir nedenin, uzun dönemde sağlık üzerinde olumsuz etki yarattığına değiniyor. sınıfa giden 115 çocuk üzerinde araştırma yapıldı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.