Hafızayı güçlendirmek için önemli ipuçları

Hafızayı güçlendirmek için önemli ipuçları
Sürekli yeni şeyler öğrenme gayreti ve değişik konularla uğraşma, beyin fonksiyonlarının sağlığı ve sürekliliği açısından son derece önemlidir. Beynin fonksiyonlarının zayıflamasının, beyin hücrelerinin azalması ile fazla ilgisi olmadığı, hücreler arasındaki bağlantının iyi çalışmasının önemli olduğu kabul edilmektedir.
Monoton bir yaşantı insan beyninin en büyük düşmanıdır.
Günlük yaşamınızda sizden yaşça çok büyük insanların güçlü hafızaları sizi şaşırtıyor mu? Yaşlanınca hafızanızın da zayıflamasından mı korkuyorsunuz? Basit önlemler sayesinde uzun yıllar zihnen sağlıklı ve genç kalmak mümkün. Bu şekilde davranan insanlar daha geç yaşlanır
Beyni sağlıklı tutmak için hücreler arasındaki iletişimi devamlı canlı tutmak, başka bir ifade ile beyni çalıştırmak gereklidir.Genç yaşta beyin sporları ile uğraşan kişiler yaşlandıklarında da bu yeteneklerini daha uzun süre koruyabilmektedirler. Hemen hemen her yaşta yapılabilecek pek çok beyin sporu vardır. Yapılabilecek beyin sporlarını ve diğer aktiviteleri sürekli araştırmak ve ihmal etmemek gerekiyor.
İşte size birkaç öneri…
1. Çevrenizdeki olayları sorgulayarak zekanızı geliştirmeye çalışın. Yani meraklı olun, bir olayın niçin ve nasıl olduğunu öğrenmeye çalışın.
2. Gazete ve dergilerdeki zekâ oyunlarını oynamak için fırsat oluşturun.
3. Yakınlarınızın telefon numaralarını ezberleyin.
4. Yeni tanıştığımız kişilerin isim ve soyadlarını aklınızda tutmaya çalışın.
5. Günlük yaşantınızda pek çok şeye önem verin. Önem verilen şeyler daha çok akılda kalır.
6. Eş, dost ve yakınlarınızı, onların sizi aramasını beklemeden siz onları arayın. Böylece zihinsel alışverişler gerçekleşecek ve böylece monotonluktan kurtulmak için bir adım atmış olacaksınız.
7. Güncel konuları, bilen birileri ile konuşun ve tartışın.

8. Bir şey zor geldiği zaman pes etmeyin, sona kadar yapabileceklerinizi yapın.
9. İşinizi yaparken espri ve eğlence faktörünü ihmal etmeyin.
10. Kitap okumayı alışkanlık haline getirin.
11. Bildiklerinizi mümkün olduğunca başkaları ile paylaşmaktan çekinmeyin, ketum olmayın.
12. Düzgün ve güzel konuşmayı sevin ve bunu başarmak için gayret sarf edin.
13. Alışverişe gitmeden evvel liste yapmayın.
14. Bir yerde konuşma yapacaksanız, notlara bakmadan konuşun. Yapacağınız konuşmanın şeklini, söyleyeceklerinizin sırasını kafanızda tutmaya çalışın. Unutmamak için küçük bir not elinizin altında bulunabilir.
15. Yabancı dil bilmiyorsanız öğrenmeye çalışın, biliyorsanız fırsat buldukça bunu konuşun ve kelime haznenizi geliştirmeye çalışın.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Hafızayı güçlendirme egzersizlleri, hafızayı güçlendirmek için, ulacla hafiza guclendirme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.