Hamile kadınlar dikkat ! Boş gebelik günümüzde çok yaygın

Hamile kadınlar dikkat ! Boş gebelik günümüzde çok yaygın
Fakat ultrason kontrolünde bunun doğru olmadığı fark edilebilir.
Boş gebeliğin aslında normal gebelikten hiç bir farkı yoktur. Günümüz insanlarından 9 ay boyunca hamile olduğunu sanıpta 9. ayından sonra doğumda bebek yerine su kesesi doğuran kadınlar  malesefki  mevcut. Kalıtsal olduğu düşünmemelidir, sadece o gebeliğe mahsustur, tekrarlama olasılığı da çok düşüktür
Bu nedenle boş yada dolu gebelik olduğunu anlamak için bebeğimizin sağlıklı olup olmadığınıda  bilmek için mutlaka uzman  doktor kontrolü altında sağlıklı bir doğum tercih edilmelidir. Bütün anne adaylarına sağlıklı evlatlar diliyoruz…

 
Halk arasında su gebeliği olarak bilinen boş gebeliğin tanısı ultrasonografi ile konulur. Boş gebelikte bebeğin kesesi ve plesanta vardır, fakat embriyo ve embriyonun kalp atışları görülmez. Yani kesenin içi boştur.

Son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta sonra gebelik kesesinin içinde embriyo görülebilir. Embriyonun görülemediği durumlarda boş gebelik tanısı konulması için aceleci davranılmamalı, gebe birkaç hafta daha takip edilmelidir. Kesin tanı konulduktan sonra hastaya gebeliği sonlandırmayı tavsiye edilir. Başka bir tedavi seçeneği bulunmaz. Zaten kürtaj yapılmasa bile belirli bir süre sonra boş bebek kesesi şiddetli ağrı ve kanama belirtileri ile kendiliğinden düşecektir.
Boş gebeliğin herhangi bir belirtisi yoktur aksine tüm gebelik belirtileri görülebilir. Tanı daha önce de belirttiğimiz gibi ultrasonda gebelik kesesinin içinde embriyonun görülmemesiyle konulur. Geçmiş dönemlerde düşük yapan kadınların bir kısmı boş gebelik geçirmiş fakat o dönemlerde ultrason cihazı olmadığı için bunun tanısı konulamamıştır.
Boş gebeliğe hangi faktörlerin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, kromozomal problemlere ve çevresel nedenlere bağlı olarak da ortaya çıktığı biliniyor. Bu nedenle boş gebelik geçiren hastaya, vücudun kendini yenilemesi için 3 ay hamile kalmaması tavsiye edilir.
Bir önceki İlk hamilelik belirtileri nelerdir başlıklı konumuzda hamilelik belirtileri ve hamilelik belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: boş gebeliğin zararları, boş gebelik nedir, bos gebelikte kesede mi olmaz, boş gebelik tedavisi, boş gebelikte kanama

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.