Hamile kadınların baş düşmanı hamilelik depresyonu

Hamile kadınların baş düşmanı hamilelik depresyonu
Mehmet Yavuz, hamilelik döneminde çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken, “Depresyon her dört kadından birinin hayatını etkileyen bir duygu bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları yakalaması da şaşırtıcı değildir” dedi.
REEM Nöroloji Merkezi’nin kurucusu Dr.
Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20′si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor.
Uzmanlar, yaklaşık olarak her beş kadından birinin hamilelik döneminde hamilelik depresyonu olarak da adlandırılan psikoloji bozukluğu ile mücadele ettiğini söylüyor

Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilemediğini belirten Yavuz, “Sürekli üzüntü hali, konsantre olma güçlüğü ve suçluluk gibi durumlar depresyon belirtisidir.

Depresyon hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından önemli sakıncalar doğurabilir” diye konuştu.
Doktorunuza danışmalısınız
Hamilelik depresyonunun tedavi edilebildiğine dikkat çeken Yavuz, “Anne adayları mutlaka yardım almalıdır. Özel psikoterapi, ilaç veya TMS tedavisi hamilelik depresyonuna iyi gelir. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli tedavi yönteminin ne olabileceğini doktorunuza danışmalısınız” dedi.
Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: amile kadinlara nasil quluq edilmelidi, hamile kadinlara qulluq

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.