Hamile kalmak için tuhaf yöntemler

Hamile kalmak için tuhaf yöntemler

Modern tıbba rağmen…
Yaptıkları bilimsel çalışmanın kısa süre önce bilimsel bir dergine yayımlandığını ifade eden Çakırer yaptığı açıklamada, modern tıptaki hızlı gelişmelere rağmen geleneksel sağlık uygulamalarının günümüzde halen kullanıldığını, özellikle de köylerde bu uygulamaların yaygın olduğunu belirtti. Yani hala yurdum insanı, hamile kalmak için birbirinden tuhaf yöntemler deniyor.
Nevşehir Üniversitesine bağlı Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu öğretim görevlisi Zehra Işık Çalışkan ile Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim görevlisi Nazan Çakırer, gebelik, doğum ve loğusalığa ilişkin geleneksel inanç ve uygulamaları saptamak amacıyla Nevşehir’in bir köyünde doğum yapmış 350 kadın üzerinde yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.
Sağlık kuruluşlarında görev yapan hemşirelerin, hizmet verdikleri bölgelerdeki vatandaşların kültürel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini vurgulayan Çakırer, etkili hizmet, sağlık bakımı ve eğitim verebilmek için toplumun bilgi ve uygulamalarının bilinmesi gerektiğine işaret etti.
Yapılan bir araştırmada, köylü kadınların gebe kalabilmek için tavuk pisliğine oturma, “Mehmet” ismi olan 7 evden bez toplayıp gömlek yapma ve belini çektirme gibi birbirinden ilginç yöntemlere başvurduğu ortaya çıktı

Üzerinde çalıştıkları proje ile en az bir kez doğum yapmış kadınların gebelik, doğum ve loğusalığına ilişkin geleneksel inanç ve uygulamaları saptamak amacıyla yaptıkları araştırmaya dikkati çeken Çakırer, elde edilen sonuçları şöyle açıkladı:
Neredeyse yarısı okuma yazma bilmiyor
“Bir köyde yaşayan doğum yapmış 350 kadın üzerindeki araştırmamızda, annelerin yüzde 48,9’unun okur-yazar dahi olmadığı, yüzde 6’sının istemli düşük, yüzde 31,5’inin de kendiliğinden düşük yaptığını belirledik. Araştırmada gebe kalamayan kadınların neden gebe kalamadıklarını ve gebe kalmak için ne tür geleneksel uygulamalar yaptıklarını sorduk.

Bu soruya kadınların yüzde 41,3’ü gebe kalamamanın nedenini bir hastalıkla açıklarken, yüzde 30,4’ü Allah’tan olduğunu düşündüklerini, küçük bir kısmı da yanlışlıkla kocakarı ilacı içtiklerini düşündüğünü belirtti. Araştırmada, kadınların yüzde 70,7’sinin gebe kalmak için geleneksel uygulamalara başvurduğu, bunların da sıklıkla belini çektirme, otu kaynatıp buharına oturma, tavuk pisliğine oturma, Mehmet ismi olan 7 evden bez toplayıp gömlek yapıp giyme, toprağa oturma gibi uygulamalar olduğu ortaya çıktı.”
Araştırmada, annelerin yüzde 65,2’sinin aile planlaması yöntemi kullandıklarını tespit ettiklerini dile getiren Çakırer, bu kadınların yüzde 51,6’sının geleneksel, yüzde 48,3’ünün de çağdaş yöntemle korunduklarının belirlendiğini bildirdi.
Göbek bağını kümese gömüyorlar
Öğretim görevlisi Nazan Çakırer, kadınlardan yüzde 71,2’sinin doğumlarını evde, aile büyükleri, kendi kendine, komşu veya ebe tarafından yaptırdığının ortaya çıktığını ifade ederek, bu kadınlardan büyük bölümünün plasentayı (göbek bağı) toprağa gömdüğünü, bir kısmının da çöpe, dereye veya köpeğe attığını, bazılarının da kümese gömdüğünü belirlediklerini kaydetti.
Elde edilen bu veriler çerçevesinde, kadınların etkin bir şekilde aile planlaması yöntemleri hakkında bilgilendirilmesi gerektiği sonucuna ulaştıklarını aktaran Çakırer, annelere doğum öncesi dönemden başlayarak doğumlarını sağlık kuruluşlarında ve sağlık personeli yardımıyla yaptırmaları konularında eğitim verilmesi gerektiğini bildirdi.
Çakırer, bu çalışmanın sonuçlarının topluma verilecek sağlık eğitimlerinin planlanmasında yol gösterici olacağını sözlerine ekledi.
Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: soğan buharına oturmak, karin cektirme, göbek çektirmek, soğanı kaynatıp buharına oturmak, yabancı karı Kocanın hamile kalma yontemi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.