Hamileler mutlaka Hepatit testi yaptırmalı

Hamileler mutlaka Hepatit testi yaptırmalı
Dr. Viral Hepatit’e ilişkin katılımcılara bilgi veren Tosun, “Tüm gebelerin gebelikleri sırasında mutlaka B tipi sarılık testinden geçmesi gerekir” dedi. Selma Tosun, VHSD bünyesinde İzmir’de gerçekleştirilen gönüllü tanıtım toplantısına katıldı.
Viral Hepatit Savaşım Derneği (VHSD) Yönetim Kurulu ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde görevli Doç.
Uzmanlar, gerek anne gerekse bebek sağlığı açısından tüm gebelerin gebelikleri sırasında mutlaka Hepatit B tipi sarılık açısından test edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor

VHSD Derneği’nin gizli tehlike Hepatit B konusunda halkı bilinçlendirmek için başlattıkları kampanya çerçevesinde İzmir’de gerçekleştirilen toplantıya VHSD Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü görevlisi Doç. Dr. Selma Tosun, VHSD Bölge Temsilcisi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Tansu Yamazhan ile VHSD Bölge Temsilcisi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nden Şükran Köse katıldı.
Türkiye’de Hepatit B’nin en çok 15-44 yaşları arasında görüldüğünü ve oranın Doğu ile Güneydoğu bölgelerinde arttığını belirten Doç. Dr. Selma Tosun, özellikle karaciğeri etkileyen Hepatit B’nin kan ve sıvı yoluyla bulaştığını söyledi. Bulaşma yollarını bilen her insanın korunma yollarını da bileceğini ve uygulayacağını ifade eden Tosun, Hepatit’in özellikle gebelik döneminde anneden bebeğine geçtiğini belirterek “Tüm gebeler gebelikleri sırasında mutlaka Hepatit B tipi sarılık açısından test edilmeli.
Eğer anne adayları Hepatit B taşıyıcısı çıkarlarsa bebeklerine doğumdan hemen sonra yapılacak aşı ve özel koruyucu serumla bebeğin Hepatit B olması engellenmiş olacaktır” dedi.

Berber ve kuaförler steril malzeme kullanmalı
Hepatit B’nin steril olmayan mikroplu malzemeler ve kişisel bakım ürünleri yoluyla bir insandan başkasına kolaylıkla geçtiğini belirten Doç. Dr. Tosun, berberlerde aynı jilet ve usturanın birden fazla kişiye kullanılması ile kuaförlerde steril olmayan manikür ve pedikür malzemelerinin farklı kişiler üzerinde kullanılmasının Hepatit B virüsünün çok sayıda insana bulaşmasına neden olduğunu söyledi.
Hepatit B’nin çok eşlilik ve cinsel ilişki yoluyla ve steril olmayan malzemelerle yapılan dövme, piercing, kulak delme, toplu sünnet işlemleri ile de bulaşma riskinin fazla olduğunu ifade eden Tosun, taşıyıcı veya hasta bir kişiyle aynı evi paylaşanların risk grubunda olduğunu söyledi. Tosun, aşı ile Hepatit B’den korunulabileceğini ve hastalığın mevcut ilaç ve yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu dile getirdi.
Selma Tosun, dernek bünyesinde gerçekleştirdikleri etkinlik ve toplantılara vatandaşların ilgisinin az olduğunu ve halkın hepatit konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Bir önceki Hepatitin bulaşma yolları başlıklı konumuzda akupunktur, cinsel ilişki ve diş tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.