Hamileliği rahat geçirme yolları

Hamileliği rahat geçirme yolları

Nefes egzersizleri duruş bozukluklarını giderip sırt ağrılarını azaltıyor
Gebelikte, uterusun büyümesi ve vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak vücudun duruşu değişir. Gevşeme egzersizleri, doğumun ağrısız döneminde, anne adayına nasıl gevşeyeceğini öğreterek bebeğin doğumu için gerekli enerji birikimini sağlar ve gücünü yararlı olarak kullanmasına yardımcı olur.
Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Bölümü’nden Solunum Fizyoterapisti Dr.
Uzmanlar, gebelik döneminde yapılan nefes egzersizlerinin anne adaylarına oldukça faydalı olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Seniha Avcıl Uğurlu’nun verdiği bilgilere göre; solunum egzersizleri doğumun ikinci döneminde ağrılar esnasında anne adayının nefesini kontrollü kullanarak, etkili bir biçimde ıkınmasını sağlar
Vücut duruşundaki değişiklik bel, sırt ağrılarına neden olur. Bu nedenle;
– Gebelikte ortaya çıkan duruş bozukluklarını gidermek,
– Sırt ağrılarını azaltmak,
– Doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeyi öğretmek,
– Karın ve perine kaslarının elastikiyet ve kuvvetini artırmak,
– Anne adayını ruhsal olarak doğuma hazırlamak,
– Anne adayının bilinçli olarak doğuma yardımını sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak amacıyla, gebelikte egzersiz yapılmalıdır.
Hamileliğin 3. ayından itibaren egzersize başlanmalıdır
İlk üç aydan sonra egzersiz programına başlanmalıdır. Uygulama günde bir kez 5’er tekrar şeklinde olmalı ve doğuma kadar devam edilmelidir.
Mutlaka uzman fizyoterapistten yardım alın
Her kadın psikolojik ve fiziksel açıdan farklıdır. Bu nedenle her gebe bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmeli ve egzersiz programı planlanmalıdır.
Doğum öncesi yapılan egzersizler

Solunum Egzersizleri
a. Derin karın solunumu
b. Derin göğüs solunumu
c. Gırtlak solunumu
Gevşeme egzersizleri
Sırt ve bel ağrılarını azaltmak amacı ile yapılan egzersizler.
Kegel egzersizleri; idrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz yeteri kadar kuvvetli değilse doğum sonrasında ve bazen gebelik sırasında öksürmekle, hapşırmakla oluşabilen idrar kaçakları olabilmektedir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını hissettikten sonra her yerde yapabilecek egzersizlerdir.
Yürürken düşme riski dahi azalıyor
– Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı artırarak) problemlerini en aza indirir,
– Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından (gestasyonel diyabet) korur veya tedavi eder,
– Hamilenin duruşunu geliştirir,
– Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır,
– Gerginliği azaltır,
– Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı artırır,
– Enerjiyi artırır,
– Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır
Doğum sancıları en aza indirgeniyor
Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder. Bu egzersizlerin hamilelik süresince öğrenilmesi daha rahat bir doğum geçirilmesine yardımcı olacaktır.
Bir önceki Gebeliği risksiz atlatmak elinizde başlıklı konumuzda çoğul gebelik, düşük riski ve gebelik hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: perine kaslari, hamilelıği çabuk geçirmek için ne yapmalı, hamileliği kolay geçirme yontemleri, sakin bir gebelik geçirmek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.