Hamilelik aşıları ne zaman yapılır?

Hamilelik aşıları ne zaman yapılır?
Bu merakınızı gidermek için makalemizde sizlere hem gebelik dönemi aşılarından hem de gebelik dönemi aşılarının ne zaman başladığından bahsediyoruz. Aynı zamanda annenin de gebelik boyunca yakalanma riski bulunan pek çok şiddetli ve ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek amacıyla hamilelik dönemi aşıları aksatılmadan yapılması gerekir.
Gebelik döneminde yapılan aşıların amacı hamilelik dönemi boyunca fetusta ölü doğum, erken doğum, büyüme geriliği, nörolojik hastalıklar gibi ciddi durumların gelişmesini önlemek ve fetusu enfeksiyonlardan korumaktır. Pek çok anne adayı bu aşıların ne zaman başladığını merak ederler.
Hamilelik aşıları ne zaman başlıyor?
Gebelik aşıları ve yapılma zamanları
Gebelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için yapılan aşılar Hepatit B, grip, tetanos, kuduz aşılarıdır
Bu aşılar canlı organizma içermedikleri için gebelik döneminde yapılmasında hiçbir sakınca söz konusu değildir. Ancak kızamıkçık ve su çiçeği gibi aşılarda canlı organizma bulunduğundan bu aşıların hamilelik döneminde yapılması risk yaratır. Eğer ki kızamıkçık ya da su çiçeği aşısı yaptırmak istiyorsanız, gebelik öncesi yaptırmalısınız.
Hepatit B: Eşi Hepatit B olan ya da Hepatit B taşıyıcı olan annelere gebelik döneminde Hepatit B aşırı yapılmaktadır. Ayrıca bebeğe de anneden bulaşma riski olduğu için Hepatit B aşırı bebek doğar doğmaz 12 saat içinde yapılmaktadır.

İnfluenza (grip) aşısı: Grip aşırı ise gebeliğini grip mevsiminde geçirecek olan annelere 2. ve 3. trimesterde yapılmaktadır.
Tetanos aşısı: Tetanos aşısı da gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile 2 doz verilir. İlkinden 6 ay sonra ise üçüncü doz yapılır. Eğer ki daha önce tetanos aşısı yapılmış ise ve aşının üzerinden 10 yıl geçmişse tek doz verilir.
Kuduz aşısı: Hamilelik döneminde şüpheli hayvanlarla temas kurmuş olanlara 2. trimesterde başlanır.

Bir önceki yazımız olan Evde mi yoksa hastanede mi doğurmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hamilelikte aşılar ne zaman yapılır, gebelik aşıları ne zaman başlar, hamilelikte aşı zamanları, gebelikte aşılar ne zaman yapılır, gebelik asilari ne zaman yapilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.