Hamilelik öncesi folik asit takviyesi şart

Hamilelik öncesi folik asit takviyesi şart

Özellikle Türk toplumundaki folik asit yetersizliğinin had safhada olduğunu belirten uzmanlar, bebek sahibi olmayı planlayan kadınların hamilelikten bir yıl önce folik asit takviyesi almaya başlamaları tavsiyesinde bulunuyor. Bebek için olduğu kadar anne için de faydalı bulunan ve hamilelikte her gün mutlaka 800 mikrogram alınması gereken folik asit, annenin kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur ve gebelik sırasında ortaya çıkabilecek yüksek tansiyon riskini azaltır.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, dokuz aylık muhteşem yolculukta sizin ve bebeğinizin en büyük yardımcısı ‘folik asit’i anlatıyor. Bebek sahibi olmayı planlayan kadınların, hamilelikten bir yıl önce folik asit takviyesi almaya başlamalarını, özellikle Türk toplumundaki folik asit yetersizliğini düşünecek olursak, çok büyük önem taşıdığını belirten Yılmaz, folik asitin bebek için olduğu kadar anne için de faydaları bulunduğunu sözlerine ekliyor.
Faydaları saymakla bitmiyor
Bebek sahibi olmayı planlayan kadınların, hamilelikten bir yıl önce folik asit takviyesi almaya başlamaları, özelikle Türk toplumundaki folik asit yetersizliğini düşünecek olursak, çok büyük önem taşıyor

Her 100 gebelikten 2 ya da 3′ünde anormallik görülmektedir. Eksikliği durumunda sakatlıkların ortaya çıkması nedeniyle gebelik planlamasında, en az iki ay önce folik asit alımına başlanmalıdır.
Yapılan araştırmalar sonucu gebe kalmadan önce ve gebeliğin ilk aylarında günde 400 mikrogram (0,4 miligram) alınan folik asitle, bebeklerde görülebilecek ciddi beyin ve omurilik hastalıklarının %70 oranla azaldığı gözlenmiştir. Folik asit ayrıca damar sertliğine neden olan, kandaki ‘homosistein’i normal sınırlarda tutarak, kalp krizi, felç ve bunama riskini de azaltmaktadır.
Folik asit yetersizliğinin nedenleri

– Hamilelik, folik asit yetersizliğine neden olabilir.
– İyi beslenmeyen kişilerde, gıdaları yanlış pişirme nedeniyle folik asidin çoğu pişirme sırasında kaybolur. Folik asidin, vücuttaki deposu küçük olduğundan yetersizliğin 4- 5 ay devam etmesi durumunda Megaloblastik Anemi denilen kansızlık oluşur.
– Aşırı alkol alan ya da alkolik kişilerde folik asit yetersizliği sıkça görülür.
– Bebeklerde ortaya çıkan ishal, anemi ve sinir sistemi hastalıkları gibi durumlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Anemi sadece demir yetersizliğinden ortaya çıkan bir hastalık değildir, folik asit yetersizliği de anemiye neden olabilir.
Eksikliğinde neler olabilir?
– Düşük kilolu veya sinir sistemi hasarlı bebek doğurma riski oluşur.
– Bebeklerde sinir sistemi hastalıkları oluşma riski artar
– Bebek ve çocuklarda büyümeyi yavaşlatır.
– Anemi (kansızlık) oluşur.
– İshal, iştah ve kilo kaybı olur
– Unutkanlık, davranış bozukluğu, çarpıntı ve baş ağrısı yapar
– Kanda homosistein yükselir.
Hangi besinlerde bulunur?

100 gr besin Toplam folat (mg)
Alabalık 870
Fıstık 280
Piliç eti 250
Ispanak 200
Maydanoz 170
Karaciğer 140
Brokoli 111
Lahana 100
Esmer ekmek 50
Portakal 24
Muz 20
Yumurta 20
Sığır eti 7
Elma 6
Koyun eti 6

Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: folik asit faydaları, hamilelik öncesi folik asit, bes faydaları, qebelik oncesi folik asi kilo aldirirmi, folic 1 faydaları nelerdir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.