Hamilelik psikolojisi nedir?

Hamilelik psikolojisi nedir?
Gebelik döneminde kadınların psikolojisinin bozulmasının gayet normal olduğunu söyleyen uzmanlar, gebelik döneminde kadınların nasıl bir psikolojik sorun içerisine düştüklerini ise şöyle açıkladılar.
Gebelik döneminde kadınların yaşadığı bir takım sorunlardan, hormonların harekete geçmesinden, hem yüz güzelliğinde hem de vücutta husule gelen değişikliklerden ötürü hemen hemen her kadının psikolojisi bozulmakta ve bu bozukluğa tıp dünyasında hamilelik psikolojisi adı verilmektedir. Ancak ne var ki bu tepkiler kalıcı olmasa da zorlayıcıdır. Gebeliğin sona ermesi ile tüm sorunlarda ortadan kalkacaktır.

 

Hamilelik psikolojisi nedir?

 
Gebelik döneminde yaşanan psikolojik tepkiler kesinlikle kalıcı değildir
Hem anne adayını hem de çevresindekileri yıpratır. Daha çok eşlerin tutumu göze batar ve hamile kadınlarca yeterince ilgilenmedikleri, destek vermedikleri, anlayışlı davranmadıkları gibi şeylerle suçlanırlar.
Gebelik döneminde her kadın hamilelik psikolojisinin içine girecek diye bir kaide yoktur ancak genellikle kadınların yüzde 80’i bu sorunu yaşar. Anne adayları bu durumun farkında olmalı ve atlatmaya çalışmalıdırlar. Aksi durumda psikolojileri daha çok bozulur ve bu durumdan bebekte zarar görebilir. Hamilelik psikolojisinde yaşanan psikolojik tepkileri aşırı hassasiyet, sebepsiz ağlama, kötümserlik, yanlış algılama ve stres olarak sıralayabiliriz.

 
Hamilelik psikolojisi nasıl geçer?


Hamilelik psikolojisinden kurtulmak için anne adayları bebekleri ile sık sık konuşmalı, sakinleştirici bitki çayları içmeli, ılık banyo yapmalı, hafif tempolu sakin yürüyüşlere çıkmalı ve eşleri ile konuşmalıdırlar.
Bir önceki İshale bitkisel çözüm başlıklı konumuzda ishal nasıl geçer, ishale doğal çözüm ve ishale ne iyi gelir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: seven kız ps kolıjısı nasıl olur, gebelik psikolojisinden kurtulmak, gebelikte pskoloji ve hassasiyet, hamile kadının psikoloji aglaması, hamile psikolojisi nasıl olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.