Hamilelikte vücut ve cilt bakımı nasıl olmalı?

Hamilelikte vücut ve cilt bakımı nasıl olmalı?
Yine olası gelişebilecek problemlere karsı banyonun kapısını kilitlemeyin.
Hamilelik döneminde vücut hijyenini sağlamanız için her gün banyo yapmalısınız. Hamilelik süreci, bir kadının vücudunda birçok değişimi hızlı bir şekilde yaşadığı bir dönemdir.
Banyo esnasında suyun çok soğuk ve çok sıcak olmaması gereklidir; önerilen su sıcaklığı 36-37 derecedir. Burada en çok dikkat etmeniz gereken konu, ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek tedbirlerin almanız
Bu değişiklikler, sadece anne karnında büyüyen bebekle beraber anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesi ile sınırlı değildir. Çeşitli hormonal faktörlerden dolayı neredeyse vücudunun her bölgesi etkilenir.
Ciltte, saç ve tırnaklarda hatta diş ve dişetlerinde de birçok değişimler meydana gelir. Bu süreci sorunsuz atlatmanız için vücut temizliğinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda bulabilirsiniz:
Cildinizdeki değişiklikler
En çok dikkat çekici değişikler ise ciltte meydana gelenlerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, karında cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar meydana gelebilir.
Hamileliğiniz boyunca vücudunuzu iyi korumak için hijyeninize ve vücut bakımınıza dikkat etmelisiniz. Cildinizde kuruluk yasıyorsanız, normal sabun kullanmak yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanabilirsiniz.
Banyo esnasında vücut yağlarından yararlanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra vücudunuza mutlaka nemlendirici krem sürün. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremleri ile masaj yapmanız önemlidir. Bunların dışında, cillte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler, çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra geçerler. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir.
Aksam yatmadan önce ise cildinizin nefes alması için makyajınızı temizlemelisiniz. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde yazın güneşe çıkmadan önce cildinize ultraviyole ısınlara karsı yüksek koruyucu faktörlü kremler sürmelisiniz.

Hamilelikte vajinal hijyen
Hamilelikte en çok şikâyet edilen konulardan birisi vajinal akıntılardır. Hamilelik sürecinde vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler sonucu akıntı fazlalaşır; enfeksiyona meyil artar. Ancak normalde de vajina florasını bozan vajinal duş, hamilelik esnasında da kesinlikle önerilmez.
Eğer fazla miktarda sarı-yeşil renkli, kötü kokusu olan bir akıntı fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız gerekli görürse, ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanmanız gerekebilir.
Bunların dışında kendinizi daha temiz ve rahat hissetmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine hamilelik için özel hazırlanmış genital ve karın bölgesini sıkmayan kıyafetler, rahat ve pamuklu çamaşırlar giymelisiniz.
Hamilelikte meme bakımı
Hamileliğin özellikle son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar ve meme basından ‘kolostrum’ adı verilen beyaz-sarı renkli sütün geldiği gözlenebilir. Bunun anne adayının sağlığı acısından herhangi bir zararı yoktur. Kolostrum ılık sabunlu bir bezle temizlenebilir; eğer gün içinde rahatsızlık verecek şekilde çok geliyorsa, günlük göğüs pedleri kullanabilirsiniz.
Hamileliğin özellikle ikinci yarısından sonra, sutyenlerinizi değiştirilmesiniz. Bu dönemde memenizi alttan destekleyecek çok fazla sıkmayan, pamuklu çamaşırlar tercih etmelisiniz.
Bir önceki Hamile kalmak için bunları yapın başlıklı konumuzda doğurganlığı artıran yiyecekler, doğurganlığı artırmak ve hamile kalma pozisyonları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.