Hangi yiyecekler uyku getirir?

Hangi yiyecekler uyku getirir?

Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, ne yaparsanız yapın bir türlü rahat bir uykuya dalamıyorsunuz, uyumanıza rağmen bir müddet sonra uykudan geri uyanıyorsanız tüm bu sorunları bir kenara atıp uyku öncesi uyku yapan besinler tüketerek rahat ve sağlıklı bir uykuya dalabilirsiniz. Gece yatmadan önce tüketeceğiniz uyku yapan yiyecekler sabaha kadar deliksiz bir şekilde uyumanızı ve sabahlara daha dinç bir bedenle uyanmanıza muavenet edecektir.
brokoli, brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi yeşil yapraklı sebzeler uyku yapan yiyecekler arasında olduğu için yatmadan önce bunları tüketebilirsiniz.

Papatya çayı da uyku getiren besinler arasındadır. Çünkü kıvırcık salata ihtiva ettiği lactucine maddesi ile gevşemenizi ve tatlı tatlı uyumanızı sağlayacaktır.

Peki hangi yiyecekler uyku yapar?

 
Kıvırcık salatayı sever misiniz? Eğer cevabınız evet ise gece yatmadan önce muhakkak küçük bir porsiyonda olsa kıvırcık salata yiyin
Yatmada önce bir fincan papatya çayı için.
Triptofan isimli amino asitte uyku yapmaktadır. Triptofan et, balık, tavuk ve hindi etinde bolca bulunmaktadır. Aşırı tüketilmediği müddetçe sağlıklı olan bu gıdalar da rahat uyumanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda muzda Triptofan ihtiva eder.
Karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi, oreksin adlı maddenin bolca bulunduğu balığın yenmesi, niasin bakımından zengin olan yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen gibi yiyeceklerin tüketimi de uyku yapan yiyecekler listesindedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk sağlığı için doğru beslenme önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: uyku yapan yiyecekler, uyku getıren yıyecekler, uyku getiren bitkiler, uyku getiren yiyecekler ve içecekler, uyku yapan besinler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.