Hantavirüs’e karşı dikkatli olun

Hantavirüs’e karşı dikkatli olun
Bu vakalardan biri maalesef kaybedilmiştir.
Sağlık Bakanlığı, Zonguldak ve Bartın’da Hantavirüs vakaları ile ilgili olarak, “Bu güne kadar benzer hastalık tablosu olan toplam 16 şüpheli vaka tespit edildi ve bunlardan 8 vakanın Hantavirüs enfeksiyonu olduğu belirlendi.
5 vakanın takip ve tedavilerinin sürdüğü, 2 vakanın ise taburcu edildiği belirtilen açıklamada, Şubat 2009 sonunda Zonguldak’ta ve Bartın’da toplam iki kişinin ateş, bulantı, kusma ve devamında gelişen böbrek yetmezliği bulguları ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvuruda bulunduğu belirtildi.
Burada hastalardan alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderildiğini ve yapılan analizler sonunda “Hantavirüs” tespit edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu güne kadar benzer hastalık tablosu olan toplam 16 şüpheli vaka tespit edildi ve bunlardan 8 vakanın Hantavirüs enfeksiyonu olduğu belirlendi. Vakalardan biri maalesef kaybedilmiştir” açıklamasında bulundu
Halen 5 vakanın Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesinde takip ve tedavilerine devam edilmektedir. 2 vaka taburcu edilmiştir” denildi.
Türkiye’de ilk defa görülüyor
Açıklamada, Hantavirüs’ün, ilk defa 1950′li yılların başında Kore’de tespit edildiği, bazı kemiricilerin virüsü taşıdığı ve etrafa bıraktıkları vücut çıkartılarının solunum yolu ile alınması üzerine insana bulaştığı belirtilerek, hastalığa ilişkin şu bilgilere yer verildi:

Dünyada yılda 200 bin vaka bildirimi yapılmaktadır. Komşularımızdan Rusya’nın güney bölgesi ve Balkanlarda uzun yıllardır görüldüğü bilinen hastalık ülkemizde gelişen tanı ve laboratuar imkânları çerçevesinde ilk kez tespit edilmiştir. Ülkemizde görülen hastalık tipinin ölüme yol açma ihtimali diğer tipe göre oldukça düşüktür.
Bilim Kurulu oluşturuldu
Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan uzman ekiplerin, bölgede hastalığın kaynağına ilişkin incelemelerde bulunduğu ve hastalığın bölgedeki yaygınlığını tespit etmek üzere çok sayıda kişiden numune toplandığı belirtilen açıklamada, konuyla ilgili Bilim Kurulu oluşturulduğu ve araştırmaların bölgede devam ettiği bildirildi.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.