Havasız evlerdeki radon gazı kanser yapıyor

Havasız evlerdeki radon gazı kanser yapıyor
Dr.
Evlerde biriken radon gazı, akciğer kanserine yol açıyor. Radondan korunmanın tek yolu evleri havalandırmak. Dünya genelinde akciğer kanseri vakalarının yüzde 15′ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor.
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof
İbrahim Uslu, “Havadaki radon gazı, yağmur yağdığı zaman toprağa, çatlak duvarlar aracılığıyla da topraktan evlere giriyor. Sürekli biriktiği için, özellikle kış aylarında havalandırılmayan evlerde önemli oranda radon gazı bulunuyor” dedi.

Evlerde biriken bu gazın sigara içilmesiyle aktif hale geldiğini ve solunarak ciğerlere alındığını belirten Uslu, bu durumda zararın daha büyük boyutlara ulaştığını anlattı. Röntgenlerdeki x ışınlarından bile 20 kat zararlı olan bu gaza karşı özellikle bodrum katlarında oturanların dikkat etmesi ve ölçüm yaptırmasını öneren Uslu, “Radon genellikle bodrum katlarındaki evlerde birikiyor. Küçük bir ücretle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) bu ölçümü yapıyor” dedi.
Bir önceki Kanserli dokuların lazer ışınıyla tedavisi hedefleniyor başlıklı konumuzda akciğer kanseri, diş tedavisi ve Kanser hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: evlerde radon gazı, radon gazı nasıl oluşur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.