Hayatı kolaylaştırıcı kurallar

Hayatı kolaylaştırıcı kurallar

Günlük hayatta çevrenizdekilerle ilişkilerinizde dikkat edeceğiniz bazı küçük kurallar hayatınızı kolaylaştırabilir ayrıca görgüsüz durumuna düşmenizi engeller! Olumlu geri dönüşleri de kısa zamanda alacağınıza emin olabilirsiniz.
İş arkadaşının aldığı ayakkabının aynısı alınmaz
İş arkadaşınızın giydiği ayakkabılara bayıldınız ve gözlerinizi onlardan alamıyorsunuz. Ancak dayanamıyorsanız ve “Bir çift mutlaka bende de olmalı” diyorsanız, satın alın ama işe giderken kesinlikle giymeyin. Hemen iş çıkışında gidip bir çift almanızın doğru olmadığını belirtelim. Farklı renkleri varsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz

Erkek arkadaş gaz kaçırsa duymazlıktan gelinir
Sevgilinizle yıllardır çıkıyorsanız bu aranızda ciddi bir sorun teşkil etmeyebilir ama eğer üç-dört aydır beraberseniz en doğrusu hiç olmamış gibi davranmanız. DVD izleyip, romantik dakikalar geçirirken yaşanan bu minik tatsızlık keyfinizi kaçırmamalı. Bu durumda siz en iyisi üç maymunu oynamaya çalışın.
Banka kredisi alan birine kefil olunmaz
İki arkadaşın arasını açabilecek şeylerden biri de paradır. Özellikle kriz zamanlarında kimin başına ne geleceğinin belli olmadığını unutmayın. Zor durumda olan bir arkadaşınıza durumunuz el verdiği miktarda borç vermeyi önerin. Kimse böyle riskli bir dönemde banka ve parayla ilgili gerginlik yaşamak istemez.
Bakışlarınız kesiştiği halde arkadaşınız sizi tanımadıysa konuşmak istemiyordur
Arkadaşınız uzak bir mesafedeyse, gözleri miyop olabilir diye geçiştirebilirsiniz. Ama eğer bir alışveriş merkezinde bir metre uzaktan sizi görüp kafasını çevirdiyse bu sizinle o an konuşmak istemediği anlamına gelir. Hafif bir baş hareketi veya küçük bir gülümseme dahi yapmaması ise o kişinin sizin arkadaşınız olmadığını gösterir.
“Ben bir şey yemem” dedikten sonra başkasının tatlısından alınmaz
Arkadaşlarınızla gittiğiniz bir kafede tıka basa yediniz. Yemekten sonra tatlı sipariş eden arkadaşlarınıza diyette olduğunuzu söyleyip katılmadınız. Ama arkadaşınızın çilekli pastası geldiğinde kendinizi tutamayıp tadına bakmak istediniz. Bu, pek de hoş karşılanmayabilir. Ya kendi tatlınızı kendiniz söyleyin ya da arkadaşınızı koca bir dilim pasta zevkinden mahrum etmeyin.
Bir çiftle karşılaşıldığında ilk önce erkek öpülmez
Bu şık, fazla yakın olmadığınız erkek arkadaşlarınız için geçerli. Yakın bir arkadaşınızsa zaten kız arkadaşı sizi tanır. Sokakta veya bir mekânda yanında bir kız varken karşılaştığınız arkadaşınızı ya hiç öpmeyin ya da ikisini de öpecekseniz en son erkeği öpün. Böylelikle arkanızdan çıkabilecek kavgaları engellemiş olursunuz.
Yakın arkadaşın bebeği ağladığında somurtulmaz
Bebeklere çok da bayılmıyor olabilirsiniz ama söz konusu olan yakın arkadaşınızınkiyse sabırlı olmanızı öneririz. Çığlıkları konuşmanızı bastıracak düzeyde olsa da hiçbir şey yokmuş gibi davranın.
Tuvaletteki kötü koku hiçbir zaman duyulmamalı

Özellikle de işyerindeyseniz! Eğer tuvalete girdiğinizde burnunuza kötü kokular geliyorsa, bunu, az önce oradan çıkan çalışma arkadaşınıza çaktırmamanız gerektiğini sakın aklınızdan çıkarmayın.
Arkadaş sevgilisi için kötü yorum yapılmaz.
Erkek arkadaşına sırılsıklam aşık olduğunu gördüğünüz arkadaşınıza sevgilisini kötülemek sizi zor duruma sokabilir. Sevgilisi yüzüne bakılmayacak kadar çirkin bile olsa bu ayrıtıyı kendinize saklayın.
Birinin giydiği kıyafeti beğenmemeniz size bunu dile getirme hakkı vermez
Çok samimi olmadığınız biri, akşam katıldığınız bir davette korkunç bir elbise ve altına geçen yüzyıldan kalma ayakkabılar giymiş olabilir. Birbirinizi görüp selamlaştığınızda birden ne diyeceğinizi bilemeyip donup kalabilirsiniz, işte böyle bir durumda “Seni iyi gördüm” demek, hayret dolu gözlerinizin açıklayıcısı olacaktır.
İkram edilen, paketteki son bisküvi ise yenmez
Arkadaşınız size bir paket bisküvi ikram ettiğinde içinde tek bir tane kaldığını görürseniz sakın almayın. Bisküviyi formalite icabı uzattığını hissederseniz onu acılar içinde bırakacağınıza, teklifini kibarca reddedin.
Arkadaşa Starbucks siparişi verirken istek kısa ve öz tutulmalı
İşe gelirken kahve isteyip istemediğinizi soran düşünceli arkadaşınızın elinde uzun bir liste olacağından ayrıntılarla kafasını karıştırmak istemeyecektir. Yağsız sütlü, kafeinsiz veya ekstra kremalı bir latte söyleyeceğinize siparişinizi basite indirgeyin.
Arkadaş ortamında fazla kibar olmayın
Bazı insanlar arkadaş çevreniz dışında küfürlü konuşmanızı itici bulabilir. Ama bir gece kız arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda anlattığınız anekdotların arasına küfür serpiştirmenizin kimseye hiçbir zararı yoktur, hatta tam tersine bu, sizin rahat ve özgüveni yüksek olduğunuz izlenimini verir. Üstelik bu şekilde eğlenceli biri olarak hatırlanırsınız.
Jinekologa giderken iyi iç çamaşırları giyilir
Muayene esnasında soyunsanız da jinekologa her gittiğinizde her zaman yaptığınız gibi, temiz ve güzel iç çamaşırları giydiğinizden emin olun. Bu, kendinize ve etrafınızdakilere olan saygınızın göstergesidir.
Düğüne giderken beyaz elbise giyilmez
Düğün sahibinin yakın arkadaşı veya aileden biri olmanız hiç önemli değil. Damadın tarafından olsanız bile bir düğünde beyaz giymenin yakışıksız bir davranış olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Beyazlar içinde gittiğiniz bir düğünde insanların şaşkın ve ayıplayan bakışları ile karşılaşabilirsiniz. Asıl en tatsız olansa aylardır o gecenin yıldızı olmayı hayal eden gelini kızdırmanızdır.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.