HAYATIMIZ VE ELEKTROMANYETİK ETKİ

HAYATIMIZ VE ELEKTROMANYETİK ETKİ
Elektrikli aletleri kendinizden mümkün olduğunca uzakta çalıştırın.Elektromanyetik etki mesafe ile hızla azalacaktır.

Kullanmadığınız aletleri ya kapalı tutun ya da fişten çıkarın. “Stand by” konumunda kaldığı sürece elektromanyetik kirlilik yaratacaktır.

Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen gösterin ya da ekran filtresi kullanın.

Ekonomi (halojen ve floresan) lambaları mümkünse kullanmayın, kullanmıyorsanız kendinizden uzakta tutun; gece lambası ve okuma lambası olarak kullanmayın. Kullanmak zorundaysanız başımızdan mümkün olduğunca uzakta tutunuz. Elektrikle çalışan radyolu çalar saat kullanmayınız. Halojen lambalar yüksek akımlar kullanırlar.

Eski telefon hatlarına bağlı telsiz telefonların çıkış güçleri çok yüksek değil; ancak cep telefonlarında durum bunun tam tersi.

Araç telefonlarının antenleri araçların tepesinde olmalı, yanlarında ya da pencerede değil.

Dinlendirici bir uykuya geçmek için en ideal koşul yatak odasında TV ve radyo bulunmamasıdır.

Elektrikli saat / radyo / alarm ı başucunuzda bulundurmayın (pilli kullanmayı tercih edin)
Odada herhangi bir alet kullanılmadığı sürece odaya gelen elektrik akımı kesebilirsiniz.

Yatak odasında başucunuzdaki duvarla komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın

Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun. Gerekmedikçe cep telefonları kullanmayın. Üzerinizde açıkken bulundurmayın. (Kalp üstünde, bel ve göğüste bulundurmayın.) En iyisi cep telefonu kullanma çılgınlığına son verin.

Açık telefonu kendinizden en uzak mesafede birakın. Tercihen 1 m mesafeden kulaklıkla konuşun. Acil durumlar dışında yanınızda açık taşımayın veya hep kapalı tutun, gerektiğinde siz arayın. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih edin. Yatağınızı EM alanlardan olabildiğince uzağa koyunuz. Elektrikli battaniye kullanmayın ya da yatmadan önce yatağınızı ısıtarak kullanın. Tüm VDU lerin (TV, bilgisayar) arkalarında EM elektromanyetik alan daha büyüktür. Komşunuzda bu aletlerin nereye yerleştigine dikkat edin. Lap Top bilgisayarlar (LCD ekran) şarjlı kullanıldığında düşük EM alana sahiptir (uzakta şarj edilmelidir). Saç kurutma makinesinin manyetik alanı çok yüksektir ve pineal bezden melatonin salgılanmasını etkiler. Sürekli kullanmak yerine aralıklarla kısa süreli kullanın. Akşamlan kullanmayın. Evinizdeki ve işyerinizdeki elektrik ve manyetik alanları ölçtürün. Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 m den uzakta durun. Gerekmedikçe kulanmayın. Fotokopi makinalarından (yüksek manyetik alan) en az 50 cm uzakta durun. Elektrikli traş makinesi kullanmayın veya şarjlı kullanın veya jilet tercih edin. TV ekranlarından (ön ve arkasından) en az 2 m uzakta bulunun. Elektrikli daktiloları kullanmadığınızda fişten çıkarın. Çamaşır / bulaşık vs. makineleri çalışırken yakınında bulunmayın. Cep telefonu baz istasyonlarının evlerinizin çatısına ve okullara veya yakın çevrenize takılmasına izin vermeyin. (Yeni Zellanda, ABD Ve İngiltere de bu konuya halk sahip çıktı. İngiltere de istasyonlara yakın evler daha ucuza satılıyor.) Bazı kimselerde bilgisayar monitörlerine ve diğer elektrikle çalışan aletlere karşı aşırı hassasiyet oluşmakta ve reaksiyonlar açığa çıkmaktadır. Bu reaksiyonlar:
Boğazda kuruluk hissi,
Gözde problemler (ağrı ve görme bozukluğu),
Baş ağrısı,
Allerji,
Uykusuzluk,
Seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu,
Yorgunluk.

Bu semptomları daha çok aşağıdakilerin indüklediği öne sürülmektedir:
Elektrikle çalışan Lap Top bilgisayar ve bilgisayar monitorleri,
TV,
Floresan ve halojen lambalar,
Evdeki elektrik hatlarının yarattığı E alanlar,
Evdeki elektrikli aletler,
Cep telefonları.

Unutmayınız ki herhangi bir alet yaşamınızı kolaylaştırıyorsa, karşılığında büyük olasılıkla sağlığınızdan götürüyordur

Prof. Dr. Nesrin Seyhan

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.