Hayvanlardan bulaşan hastalıklar nelerdir?

Hayvanlardan bulaşan hastalıklar nelerdir?

Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar 3 gruba ayrılmaktadır.
Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar hayvanın cinsine göre değişkenlik göstermekte ve sağlık için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Aksi durumda parazit, şarbon, brucella ve kuduz gibi sağlığı önemli derece de etkileyen hayvan hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Deniz canlılarından gelen hastalıklar, hobi olarak tüketilen evcil hayvanlar ve ticari amaçla bakılıp hem etinden hem sütünden hem de yumurtasından faydalanılan hayvanlardan gelen hastalıkladır.

Hayvanlardan insanlara en çok geçen hastalık kuduzdur. Hayvansal besinler tüketirken tükettiğiniz hayvansal üründen zarar görmemek, sağlığınızı bozmamak için ne yediğinize ve yediğiniz ürünün sağlıklı ve hijyen olmasına dikkat etmelisiniz
Kuduz hayvanların ısırması sonucu vücuda bulaşır. Bu rahatsızlıktır ilk 24 saat oldukça mühimdir. Hayvan ısırmasına maruz kalan kişi 24 saat içinde herhangi bir tedavi almazsa beyinde hastalık başlar. Bir diğer en çok rastlanan sorunda kene ısırmasıyla gelen kırım kongo kanamalı ateşidir.
Aynı zamanda kırım kongo kanamalı ateşi yanı sıra at menenjiti, keçi, kuş ve domuz gribi de hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardır. Bu hastalıkların hayvanların bakımı sırasında bulaşacağı gibi, etini, sütünü ya da yumurtasını tüketmekle de bulaşır.Kedi ve köpeklerin tüylerinden topsoklazma, kadınlarda ölü ve sakat doğuma sebep olabilir. Aynı zamanda bu hayvanların tüyleri alerjiye de sebep olabilir.
Bir önceki Dış kulak iltihabı nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda dış kulak iltihabı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hayvanlardan hİnttavuklari, hayvanlardan bulaşan hastalıklar, sağlık bilgisi 9 hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar, hamamlardan insanlara ne gibi hastalıklar olur, hayvan etiyle bulaşan hastalıklar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.