Hazır köfte ve dönerde soya oyununa dikkat

Hazır köfte ve dönerde soya oyununa dikkat

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, piyasada hazır olarak satışa sunulan köfte ve dönerde soya kullanılarak haksız kazanç elde edildiğini iddia etti. O kadar ucuz köfte satışı yapıyorlar ki şaşırmamak mümkün değil” dedi.
Köfteci ve dönercilerin çoğunun sahte ve hileli satışlarla vatandaşları aldattıklarını öne süren Göktaş, “Üstelik halkın sağlığı ile de oynuyorlar. Tüm bunları göz göre göre yapıyorlar. Ucuza satılan köfte ve döner gibi ürünlerde genetiği değiştirilmiş soyanın kıyma yerine kullanıldığı ileri sürüldü

Ucuz köfte ve döner satışlarında genetiği değiştirilmiş soyanın kıyma yerine kullanıldığını savunan Göktaş, şunları kaydetti:
“Uyanık satıcılar soyayı et normuna dönüştürüp köfte yapıyorlar. Ucuza satılan köfte ve döneri ayırmanın tek yolu fiyatıdır. Bu niye ucuz diye düşünmeliyiz. 2-3 YTL’ye köfte mi olur? Üstelik ülkemizde soya fazla üretilmiyor, ithal geliyor; büyük bölümü de genetik modifiye ürünlerden oluşuyor. Etin fiyatı belli, insan zarar ettiği bir indirim yapar mı? Sığır kıymasının içine soya karıştırıp çekiyorlar.

7 kilogramlık sığır kıymasına yarım kilogram soya koyup harç edildiğinde karşınıza 10 kilogram döner çıkıyor. Aynı şekilde köfte de yapılabiliyor. Yarım kilogram soya kıyması sıcak suyun içinde beklediğinde 3 kilogram ağırlığa ulaşıyor. Ardından köftenin ve dönerin fiyatını düşürüyorlar. Bu şekilde hem tüketiciyi kandırıyorlar hem sağlığımızla oynuyorlar hem de haksız kazanç elde ediyorlar. Hazır köftelerin yapımının mutlaka tetkik edilmesi gerekir.”
Göktaş, gıda üreten ve satan işyerlerinin çok sıkı bir şekilde denetlenmesini isteyerek, merdiven altı olarak tabir edilen kaçak çalışan işyerlerinin kapatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hazır köfte fiyatları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.