Hazmı kolaylaştıran 11 yiyecek

Hazmı kolaylaştıran 11 yiyecek

Yapılan araştırmalarla, bazı yiyecek ve içeceklerin şişkinlikle başa çıkmada yardımcı olabileceği belirlendi. McKeith, yemeklerden önce oda sıcaklığında bir bardak suyu azar azar içmeyi öneriyor. İşte o yiyecek ve içeceklerden bazıları…
1. Şişkinlik hissine karşı ılık su
Holistik beslenme uzmanı Gillian McKeith, ılık su içmeyi denemenizi söylüyor. Holistik beslenme uzmanı Gillian McKeith, bazı yiyecek ve içeceklerin içerdikleri enzimler sayesinde şişkinliğe, hazımsızlığa yardımcı olduğunu söylüyor
Soğuk su içmememizi çünkü gaz yapacağını belirtiyor.
2. Biraz kereviz çiğneyin
McKeith, kerevizin vücudumuzdaki su dengesi için gerekli olan sodyum ve potasyum içerdiğini açıklıyor.
3. Hindiba şişkinliği hafifletiyor
Hindiba aynı zamanda şişkinliği hafifletiyor. Çünkü hindiba bitkisi, karnınızda yararlı bakterilerin gelişimini ve aktivitelerini olumlu yönde etkileyen maddeler olan prebiyotikler içeriyor.
4. Hazmı kolaylaştıran miso çorbası
Japon miso çorbası soğuk bir günde sizi sadece ısıtmaz, miso çorbası aynı zamanda hazmı kolaylaştıran enzimler içeriyor.
5. Lahana turşusu yararlı enzimler içeriyor
Lahana turşusu almaya gidin. McKeith, geleneksel Alman yiyeceğinin hazma yardımcı enzimler ve yararlı bakteriler içerdiğini söylüyor.
6. Pirinç ve darı
Bir kâse kahverengi pirinç ya da darı yemek oldukça faydalı. Her ikisi de bağırsak fonksiyonlarına iyi gelmesinin yanında yararlı bakterileri harekete geçiren lif içeriyor.

7. Keten tohumu
Kahvaltınıza biraz keten tohumu ekleyin. Keten tohumu da bağırsakları yağlayan ve onlara iyi gelen lifler içeriyor. McKeith, şişkinlikle baş etmek için rafine karbonhidratlardan, alkolden, süt ürünlerinden, tuzdan, baharatlardan, kafein ve işlenmiş, paketlenmiş gıdalardan uzak durmamızı öneriyor.
8. Muz sodyum seviyesini düzenliyor
Bir büyük muz yaklaşık 602 mg potasyum içeriyor. Potasyum da vücudun sodyum seviyesini düzenleyerek şişkinlikle baş etmeye yardımcı oluyor.
9. Zencefili de ihmal etmeyin
Zencefil yemek ya da zencefil çayı içmek hazmı kolaylaştırarak şişkinliğine iyi geliyor. Zencefil aynı zamanda karın şişkinliğine iyi gelen bileşikler içeriyor.
10. Doğal idrar söktürücü maydanoz
Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür ve kolaylıkla kahvaltınızdaki yumurtanızdan akşam yemeğinizdeki patatesinizin yanında yenebilir.
11. Ananas da hazma iyi geliyor
Tatlı ve sulu olmasının yanında, ananas hazmı kolaylaştıran ve şişkinliğe yardımcı olan bromelain (ananasın sap kısmı ezilerek çıkartılan bir madde) içeriyor.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hazmı kolaylaştıran yiyecekler, hazmı kolaylaştıran çay, hazmi kolaylaştırmak icin, hamilelikte sindirimi kolaylaştıran yiyecekler, hazmı kolaylaştıran çaylar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.