Hepatit B Ülkemizde Çok Yaygın

Hepatit B Ülkemizde Çok Yaygın
dönem toplantısı, Viyana Uluslararası Kongre Merkezi nde gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl dünya üzerinde 1.2 milyon kişinin ölümüne neden olan Hepatit B virüsü, Türkiye yi de tehdit ediyor. Hepatit B de Avrupa birincisiyiz. Toplantıya katılan Ege Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Anneden çocuğa geçme riski çok yüksek olan virüs; piercing, manikür ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşabiliyor

Avrupa Karaciğer Araştırmaları Derneği nin (EASL) 41
Dr. Ulus Akarca, Avrupa ülkeleri arasında, Hepatit B hastalığının en çok Türkiye de görüldüğünü söyledi. 2.5 milyon hastanın olduğunu belirten Prof. Dr. Akarca, “Batı Avrupa ülkelerinde görülme oranı yüzde 0.5 ile 1 arasında değişiyor. Bizdeki oran ise yüzde 5 lere kadar çıkıyor. Dünya genelinde ise 400 milyon kişi Hepatit B li var” dedi.

HEPATİT B DOĞUDA ÇOK YAYGIN

Karaciğer iltihaplanması şeklinde görülen kronik bir hastalık olan Hepatit B nin bebeklik döneminde bulaştığında vücutta kalıcılığının yüzde 90, erişkin yaşlardaki bulaştığında ise yüzde 5 civarında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akarca, “Bebeklerde yüksek oranda kronikleşme olabiliyor. Bu nedenle bebeklerin aşılanması çok önemli. Çünkü aşı yüzde 100 e yakın koruma sağlar. Bebek doğar doğmaz aşıların yapılması lazım” diye konuştu. Hastalığın dünyada yayılımı açısından Türkiye nin orta derecede risk bölgesinde bulunduğunu, nüfusun yüzde 3 ila 4 ünün Hepatit B taşıyıcısı olduğunu belirten Akarca, şu bilgileri verdi: “Bunların arasında ileride karaciğer kanseri ve siroz gibi hastalıklara yakalanma riski olan 300-400 bin kişi var. Batı Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 0.5 ile 1 arasında değişiyor. Orada da hastalığı bulunduranların çoğu bizim gibi ülkelerden giden insanlar. Fransa da yapılan bir araştırmada, Hepatit B hastalarının oranı yüzde 0.65 bulundu. Bu da tahminlerin üzerinde bir rakam. Bizde ise bu oran doğuda yüzde 7-8, batı bölgelerinde yüzde 3-4 civarında.”

ANNEDEN ÇOCUĞA GEÇİYOR

Özellikle aşıyı vurgulamak gerekiyor. Çünkü korunma tedaviden çok daha önemli. Tedavi uzun süreç gerektiren ve yüksek maliyetli bir yol, oysa aşı çok daha basit. Ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Anneden çocuğa bulaşma şekli en sık görülen bulaşmadır. Cinsel yolla da bulaşır. O nedenle kontrolsüz, şüpheli cinsel ilişkilerden kaçınmak gerek.

PIERCING TEN BİLE BULAŞIYOR

Hepatit B konusunda dikkat edilmesi gereken konulara değinen Kaynarca, manikürcülerin ve kuaförlerin hijyene dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, “İki Hepatit C hastam vardı. İkisi de göbeğe yapılan piercing ten, aynı yerden aynı mikrobu almışlar. Diş fırçası ve traş makinesi ortak kullanılmamalı. B nin bulaşma riski, C ye göre 100 kat daha yüksek. Çünkü bulunduğu ortamda daha uzun süre yaşabiliyor” diye konuştu.

HER YIL BİR MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

Kongre kapsamında Viyana Hilton Danube Otel de düzenlenen Hepatit B ye Karşı Yürütülen Küresel Savaşın Yeni Yüzü konulu konferansta konuşan İtalya nın Palermo Üniversitesi Gastroenteroloji ve Karaciğer Bölümü Başkanı Prof. Dr. Antonio Craxi de, Hepatit B nin dünya çapında ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişinin bu hastalığa bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini dile getirdi. Craxi; kan, vücut sıvıları, doğum ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan Hepatit B virüsünün, HIV virüsüne göre bulaşma ihtimalinin 100 kat daha yüksek olduğunu belirterek, sağlık çalışanları, uyuşturucu, alkol ve sigara kullanıcıları ile ailesinde Hepatit B olanların yüksek risk gruplarını oluşturduğunu kaydetti. Paris Necker Hastanesi Hepatoloji Bölümü nden Stanislas Pol ise, 400 milyon kişinin kronik enfeksiyona sahip olduğunu ifade ederek, kronik hastaların yüzde 25 inde karaciğer rahatsızlıklarının gelişme ihtimalinin yüksek olduğunu bildirdi. Pol; Asya ve Güney Afrika ülkelerinin yüksek risk taşıyan bölgelerde yer aldığını ve Türkiye nin de aralarında bulunduğu Akdeniz, Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerinin orta düzey, Batı Avrupa ülkelerinde düşük düzeyde risk taşıdığını kaydetti. Pol, göçler sonucu demografik yapısı değişen Avrupa daki toplam hasta sayısının ise 13.9 milyon olduğunu kaydetti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.