Hepatit ileri yaşlarda daha tehlikeli

Hepatit ileri yaşlarda daha tehlikeli
Metehan Özen, yaptıkları çalışmalar sonucunda Hepatit A enfeksiyonlarının, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ileri yaşlara doğru kaydığını tespit ettiklerini söyledi. Dr.
Uzmanlar, çocuklarda olduğu kadar erişkinlerde de ölüme kadar varan sonuçları görülebilen hepatit A ve suçiçeğinin, erişkinlerde sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer almaya başladığını belirterek, hastalığa yakalanmadan aşı yapmanın çok önemli olduğunu bildirdi.
Hastalığın ileri yaşta daha ağır bir tablo sergilediğini anlatan Doç.
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç
Dr. Metehan Özen, küçük çocukların aşılamada öncelikli sırada yer aldığını, ancak hepatit A’nın sık görüldüğü bölgelerde yaşayan bireylerin, kreş, yuva veya okula giden çocukları olan ailelerin ve bu kuruluşlardaki personelin, gıda sektöründe çalışanların, sağlık çalışanlarının, askeri personelin, sıklıkla seyahat edenlerin, kronik hepatit B, C veya diğer kronik karaciğer hastalığı bulunan kişilerin de aşılanması gerektiğini vurguladı.
Gelişmiş ülkelerde enfeksiyona duyarlı erişkin sayısında hızla artış olmasının, bu hastalığı sadece gelişmemiş ülkelerin sorunu olmaktan çıkardığını vurgulayan Doç. Dr. Özen, “Erişkin yaştaki hastaların yüzde 10-15′inde ağır bir klinik tabloyla karşılaşıyoruz. İstirahat gerektiği için de ciddi bir zaman ve işgücü kaybına yol açmaktadır” dedi.

Daha çok Ocak-Mart aylarında görülen su çiçeği hastalığında tüm vakaların yarısını 5-9 yaş arası çocukların oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Metehan Özen, su çiçeği vakalarının sadece yüzde 5′i erişkinlerde olmasına rağmen su çiçeğine bağlı ölümlerin yüzde 35′ini erişkinlerin oluşturduğuna dikkati çekti.
Su çiçeği hastalığı yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve solunum yoluyla hızla yayıldığını anlatan Özen, “Bulaşmanın gerçekleşmesi için yakın temas gerekmez, aynı ortama girmek yeterlidir. Su çiçeği geçirmemiş ve su çiçeği aşısı olmamış herkes su çiçeğine hastalığına yakalanabilir ve hastalık çeşitli organlara zarar verebilir. Son derece bulaşıcı olan su çiçeğini bir çocuğun evdeki ailesine bulaştırma oranı yüzde 90′dır” diye konuştu.
Aşı ile korunmanın önemine dikkati çeken Doç. Dr. Metehan Özen, su çiçeğinin zatürreeye ve su çiçeği geçirirken aspirin kullanan çocuklarda ölüm oranı yüksek olan Reye sendromunun oluşabildiğini dile getirdi. Ayrıca lösemi (kan kanseri) gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı bulunan çocukların su çiçeğine yakalanmaları halinde hastalığın ağır seyrettiğini ve ölüm oranı yüzde 7-28 arasında gerçekleştiğini hatırlattı. Su çiçeği sırasında döküntü sayısı ne kadar çok ise “zona” oluşma ihtimalinin o kadar yüksek olduğunu söyleyen Özen, aşılanmanın önemine dikkati çekti.
Bir önceki Hepatit habercisi belirtilere dikkat başlıklı konumuzda ağrı, AIDS virüsü ve hafif ateş hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hepatit a nın zararları, İlerii yaşlarda su cicegi hastaligi, su cicegi asisinin zarari varmidir, su çiçeği zararları ve faydaları, su cıcegının tehlıkelerı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.