Hıçkırık nedenleri

Hıçkırık nedenleri

Zaman zaman hepimizin yaşadığı ve birkaç dakika içinde kendiliğinden geçen bir sorun olan hıçkırık, bazen tehlikeli olabiliyor ve birkaç dakika değil de 2 günden fazla veya bir ay kadar sürebiliyor. Kadınlarda görülen hıçkırığın nedenleri genellikle psikolojik sebeplidir. Bu şekilde uzun süren hıçkırıklara inatçı (geçmeyen) hıçkırık denilmektedir. İnatçı hıçkırık en çok erkeklerde ortaya çıkmakta ve nadirde olsa kadınlarda da inatçı hıçkırığa rastlanmaktadır. Peki nedir inatçı hıçkırığın nedenleri?

İnatçı hıçkırık kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülmektedir
2 günden fazla ve yaklaşık bir ay kadar süren hıçkırığın nedenleri ise ciddi olabiliyor. Enfeksiyondan tutunda kanser hastalıklarına kadar çeşitli nedenler inatçı hıçkırığın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.
Hıçkırık atakları ciddi sorunların belirtisi olduğu için kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kısa sürekli hıçkırık atakları, bazen stres ve alkolle alakalı olabildiği gibi bazen de kalp krizi, kanser, mide sorunlarıyla alakalı olabiliyor.
Heyecan, korku, stres, alkol tüketimi, kullanılan bir takım ilaçlar, şeker hastalığı, tümör, travma, menenjit hastalığı, damar hastalıkları, mide fıtığı, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi, mide şişmesi ve daha saymakla bitiremediğimiz birçok sorun hıçkırık sebepleri arasındadır. Hıçkırığa yol açan en önemli nedenler ise kalp zarı iltihabı, kanser hastalıkları, kalp krizi ve astım olduğundan dolayı bir türlü geçmek bilmeyen hıçkırık kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Boğazda beta mikrobu nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: çocuklarda hıçkırık nedenleri, yetiskinlerde hickirik, yetişkinlerde hıçkırık neden olur, sürekli hıçkırık neden olur, devamli hickirmak

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.