Hijyen olmayan havuzlar enfeksiyona davetiye çıkarıyor

Hijyen olmayan havuzlar enfeksiyona davetiye çıkarıyor

Havuzlar, gerekli temizlik kurallarına uyulmadığı zaman çeşitli enfeksiyona davetiye çıkarıyor. Basit göz iltihaplarının tedavisi zor değildir. Uzmanlar, sağlık koşulları iyi olmayan havuzların özellikle gözde konjonktuvit, kulakta dış kulak yolu iltihabı, burunda rinit, sindirim siteminde gastroenterit, Hepatit A, idrar yolunda üretrit, sistit ve ciltte de çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceğini belirtiyor.
Havuzların en sık neden olduğu enfeksiyonların başında ise, tıpta konjontuvit denilen göz iltihapları geliyor.
Göz iltihapları çok önemli
Tıpta konjontuvit denilen göz iltihapları gözlerde kızarıklık, yanma, batma, ışık duyarlılığı, sulanma, çapaklanma ve göz kapaklarında şişme, ağrı ve bazen de görme bulanıklığı gibi belirtiler gösterir
Ancak, kişinin bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz, bir hekime başvurması gerekir.
Bulaşıcı virüse çok dikkat edin
Göz iltihapları açısından tehlikeli olan, tıpta “havuz konjonktuviti” dediğimiz ve özel bir virüs ile oluşan göz iltihabıdır. Bu virüsün iltihapları salgın şeklinde görülür. Tedavisi zordur, her ilaca cevap vermez ve gözde ağır zedelenmeye neden olur. Virüs, bulunduğu ortamda uzun süre canlı kalabilir. Çok bulaşıcı olduğu için hızla yayılır ve salgın yapar.
Alerjide tedavi şart
Diğer önemli bir konu ise alerji. Yaz ile artan güneş ışınları, toz ve polenlerin yanında, sudaki klor ve bazı tahriş edici maddelerin de etkisinin eklenmesi ile alerjik şikâyetlere daha sık rastlanır. Kendini gözlerde kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma, sulanma, çapaklanma, ışığa karşı duyarlılık, ağrı, bazen görme bulanması gibi şikâyetlerle belli eder. Tedavi şarttır.

Havuzda hijyen çabuk bozulur

Çok sayıda ve farklı alışkanlıkta olan kişilerin kullanımı nedeniyle havuzlarda hijyen çok çabuk ve sık bozulur. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Her gün, havuz ve tüm çevresi temizlenmelidir. Bu temizlik sırasında tuvalet duş gibi alanlar ile soyunma dolapları, şezlonglar gibi malzemelere büyük özen gösterilmeli ve uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir.
Lensle havuza sakın girmeyin
Lensle havuza girmek doğru değildir. Kontak lensle suya girmek, gözün iltihaplanma riskini son derece arttırır. Ayrıca lensler suda kolayca gözden çıkabilir ve kaybolabilir. Yüzme sırasında kontakt lensler mutlaka çıkarılmalıdır.

Küçük ve kalabalık havuzlar riskli
Havuzun büyüklüğü kullanan kişi sayısına uygun olmalıdır. Her havuzun bir kapasitesi vardır. Kapasitenin üzerinde kişi tarafından kullanılır ise suyu mikroplarla kirlenir ve enfeksiyon riski artar. Mikroplar klorda hemen ölmez. Bu nedenle çok kalabalık olan, su devri yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durun. Böyle havuzlara kesinlikle girmeyin.
Çocuklara deniz gözlüğü takın
Özellikle çocuklar havuzda yüzdükten sonra gözleri kızarıyorsa, klora karşı duyarlılık söz konusu olabilir. Havuz suyunda aşırı klor olması halinde kornea tabakasındaki hücrelere zarar verebilir. Suya girince gözleri kızaranların, özellikle çocukların yüzme gözlükleri kullanması yerinde olur.
Havuza girmemesi gereken kişiler
Cildinde sıyrık, kesik, mantar ve diğer enfeksiyonlar olan kişiler, göz-burun-kulak enfeksiyonu olan kişiler, ishal olan kişiler, bu durumları iyileşinceye ya da geçinceye kadar havuza girmemelidir. Aksi takdirde enfeksiyonlarının iyileşmesi zaman alır.
Önemli uyarılar:
– Klor kokmayan havuza asla girmeyin
– Temiz olduğundan emin olunmayan ve suyu klor kokmayan havuzlara girmeyin.
– Havuzun suyu da, içi de, çevresi de, duş alanı da mutlaka temiz olmalıdır.
– Havuzu kullanan kişilerin de temiz olup olmadıklarına dikkat edin.
– Havuz ve çevresi uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir.
– Havuz suyunun içilebilir kalitede ve berrak olmasına çok dikkat edin.
– Çok temiz bile olsa havuz suyunu kesinlikle yutmayın.
– Havuz suyuna zaman zaman bakteriyolojik analizler yapılmalıdır.
– Havuzdaki klor miktarının az oluşu da fazla oluşu da zararlıdır.
– Havuz suyu sıcaklığı 27 dereceyi geçmemelidir.
– Havuza girerken duş alınmalı, ayaklar antiseptikten geçirilmelidir.
– Kulak enfeksiyonlarına karşı, kulak tıkaçları kullanılmalıdır.
Bir önceki Cep telefonu hiperaktiviteye neden oluyor başlıklı konumuzda beyin tümörleri, cep telefonu ve hiperaktivite hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.