Hipermetrop çeşitleri nelerdir?

Hipermetrop çeşitleri nelerdir?
Hipermetropi göz hastalıkları arasında en sık görülen sorunların başında yer almakta ve ekseri ileri yaşlarda husule gelmektedir.
Hipermetrop göz çeşitleri
Hipermetop göz çeşitleri:
 

Uzunluk hipermetropisi, günümüzde en çok rastlanan hipermetropi göz çeşitlerindendir. Hastadan hastaya göre farklılık gösteren hipermetopi sorununun çeşitlerini sizler için sayfamızda paylaşıyoruz. Peki hipetmeropi hangi çeşitleri ile husule gelir, buyurun öğrenelim.
Gözün yakınındaki cisimleri görememesi olarak isimlendirilen hipermetropi, hastalarda üç şekilde görülen bir sorundur
Bu hipermetropi çeşidinde gözün kırıcılık gücü normalken, ön-arka uzunluğunda anormalliğe rastlanır. Gözün ön-arka uzunluğu normalin altında olduğu için, uzak nesnelerden gelen ışınlar retinanın arka bölümünde odaklaşır.
Eğitim hipermetropisinde ise, gözün boyutları normalken, kornea ya da lensin eğitiminde anormallik söz konusudur. Kornea ya da lensin eğitiminde azalma bulunduğu için, ışınların gerekenden daha az kırılarak retinanın arka bölümünde odaklaşmasına sebep olur. Kırıcılık hipermetopisinde de, yaşa bağlı olarak göz merceğinin yapısındaki değişikliğe bağlı olarak kırıcılığın azalmasından kaynaklı olarak husule gelir ve gelen göz ışınları eskisi gibi retina üzerinde odaklanamaz, hasta bulanık görür.
Bir önceki Hipermetrop nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda hipermetrop hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hipermetrop cesitleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.