Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?
140/90 mmhg üzeri olan derelere hipertansiyon denmekte ve hipertansiyonun belirtileri şöyle açıklanmaktadır:

 
Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri arasında sabah ensede hissedilen ağrı, baş dönmeleri, nefes darlığı gibi şikayetler ilk olarak sayabileceklerimizdir. Hipertansiyon hastalarında hücre ve pıhtı birikimi kolay olduğu için bu sorunların husule gelmesi oldukça normaldir. Bunlara ilaveten baş ağrısı ve çarpıntıda yüksek tansiyon belirtileri arasındadır.

Yüksek tansiyon hastalarının çoğu bu şikayetleri yaşarken bazıları da hiçbir bir şikayetle karşılaşmamaktadır. Hatta tansiyonu aşırı yüksek olmasına rağmen bir sıkıntı yaşamayan hastalara da sık rastlanmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalarının felç ve koroner kalp rahatsızlıklarına maruz kalmaları yüksek bir ihtimal olduğu için bu yüzden yüksek tansiyon belirtilerinin hissedilmeye başlandığı gibi tedavi edilmesi önerilmektedir

Bir kişinin yüksek tansiyon hastası olup olmadığını öğrenmenin en doğru yolu idrarla atılan proteininin saptanması ve kalp işlevlerinde bir değişim olup olmadığının kontrol edilmesidir. Ayrıca ve kalp duvarlarında bir kalınlaşmanın söz konusu olup olmadığı da incelenmeli ve göz dipleri kontrol edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ense ağrısı tansiyon, hamilelikte hiper tansiyon nasıl anlaşılır, kişi hipertansiyonu olup olmadığını nasıl anlar, yüksek tansiyon baş ağrısı, yüksek tansiyon belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.