Hipertansiyon böbrek yetmezliğine neden oluyor

Hipertansiyon böbrek yetmezliğine neden oluyor
Kamil Dilek, konu hakkında şu bilgileri verdi: “Kan basıncının normal değerlerin üzerinde ölçülmesi durumu olan hipertansiyon; dünyada ve Türkiye’de en sık görülen, en çok iş gücü kaybına neden olan ve yüksek miktarda sağlık harcaması gerektiren bir hastalık.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Hipertansiyon, birçok organın fonksiyonunu bozabildiği gibi yaşam kalitesi ile süresini kısaltabiliyor.
Uzmanlar, Türkiye’de diyaliz tedavisi görenlerin yüzde 20′sinde böbrek yetmezliğinin nedeninin hipertansiyon olduğunu söylüyor. Dr
Hipertansiyon, damar sertliği ve kalp hastalıklarının yanı sıra, böbrekleri de etkiliyor.”

Üre yüksekliğine neden olabiliyor
Prof. Dr. Kamil Dilek, “Tansiyon başlangıçta idrarda albümin ve kanama, daha sonra da fonksiyon kaybı ve üre yüksekliğine neden olabiliyor. Ülkemizdeki yaklaşık 23 bin civarındaki ileri evre böbrek yetmezlikli ve bu nedenle diyaliz tedavisi almakta olan hastaların yaklaşık yüzde 20′sinde böbrek yetmezliğinin nedeni, hipertansiyondur.” açıklamasında bulundu.
Bir önceki Sigara içmek intihar riskini artıyor başlıklı konumuzda intihar, intihara teşebbüs ve sigara hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hipertansiyon ile böbrek yetmezliği

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.