Hipnoz kimlere uygulanır?

Hipnoz kimlere uygulanır?
Uzmanlar, uyku şuurun değişik bir hali, hipnoz ise başka bir hali olduğunu söylemekte ve bu nedenlede hipnozu uyku ile karıştıramamak gerekir.
Hipnoz kelimesi ne kadar uyku anlamına gelse de aslında hipnoz bir uyku evresi değil, yapay hareketlerle meydana getirilen bir ruh halidir. Hipnozun asıl gayesi bilinçaltına aşılama yaparak, beyin dalgalarının, betadan alfaya geçtiği anda, yerleşik davranış ve inanç değişikliği sağlamaktır.

Peki hipnoz kimlere uygulanır? Hipnoz hangi hastalıklarda kullanılır?
Hipnoz başta psikolojik hastalıklar olmak üzere mütenevvi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
Psikolojik olan
 
Psikolojik olmayan

 
Hipnoz hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi eğitim amaçlıda kullanılmaktadır. Hipnozun uygulama alanlarını psikolojik olan ve olmayan diye ikiye ayırarak sizlerle paylaşıyoruz
Örneğin öğrencilerin sınav stresini azaltmada, öğrencilerin dikkatin yoğunlaştırılması için, ezberleme, hafızayı kuvvetlendirme, motivasyon, öğretmeni-dersi-okulu sevmede ve hedef oluşturmada da hipnoza başvurulur.

Bir önceki yazımız olan Duyu bütünlemesi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hipnoz tedavisi faydaları, hipnoz hangi hastalıklarda kullanılır, hipnoz hangi konularda yapilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.