Hipofiz bezi tümörünün belirtileri

Hipofiz bezi tümörünün belirtileri
Hipofiz bezlerinde görülebilecek en tehlikeli durumlardan bir tanesi de hipofiz bezi tümörüdür.
Hipofiz bezi tümörü ise, hipofiz bezlerinde ortaya çıkan anormal hücre büyümeleri olarak tanımlanır ve bu tümörlerin teşhisi bazen oldukça zor olabilir. Hipofiz bezi tümörünün ortaya çıkmasında uzmanlar genetik faktörlerin etkili olduğunu söylemekteler.

Hipofiz bezi tümörü belirtileri her kişide farklı ve çeşitli olabiliyor. Hipofiz bezlerinde ortaya çıkan sorunlar yaşamı ciddi derecede etkilemektedir.
Beynin merkezinden fasulye büyüklüğü şeklinde bulunan hipofiz bezleri yaşama dair önemli hormonlar içeren, tiroid, kortizon, cinsiyet, su dengesi ve büyüme hormonlarını yöneten, kendisi küçük görevi oldukça büyük olan biz bezdir
Genel olarak hipofiz bezi tümörü belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozuklukları, mide bulantısı, kusma ve unutkanlıktır.

Hipofiz bezi tümörünün bulunduğu yere göre belirtilerde değişmektedir. Eğer hipofiz bezi tümörü tirotrpin salgılayan bezlerde ise mide bulantısı, kusma, adet sonlanması, kısırlık, sıcağa ver soğuğa karşı hassaslık, anormal büyüme, yüksek kan şekeri, libidoda düşüş, ağrılı cinsel ilişki, kalsiyum eksikliği, kemiklerde çatlaklar, vajinal kuruluk, kilo kaybı, hızlı kalp atışları ve nefes darlığı şikayetleri ortaya çıkar. Büyüme hormonu salgılayan bezlerde ortaya çıkan hipofiz bezi tümörlerinin belirtileri ise uyku apnesi, el, ayak ve dilde şişmeler, yüz hatlarında değişiklik, ayak boyutlarında değişiklik, yüzde felç, karpal tünel sendromu, eklem ağrıları, aşırı terleme ve ciltte yağlanmadır.
Bir önceki Prostat kanseri belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda prostat kanseri belirtileri, prostat kanserinin belirtileri ve prostat kanserinin belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hipofiz bezi tumorumuz oldugunu nasil, yuz agrisi, hipofiz bezi tümörü belirtileri, hipofiz tümörü kusma yapar mı, Hipofiz bezi emeliyyati

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.